ההעפלה מצפון אפריקה       

חזור לדף הבית> ההעפלה

ההעפלה

ב-1947 החל יאני אבידוב, פעיל בכיר ב'מוסד לעליה ב', לרכז את הפעילות להעפלת יהדות צפון-אפריקה. מסיבות פוליטיות נקבעו חופי אלג'יריה הצרפתית כחופי המוצא והמעפילים מהארצות השכנות הוברחו אליה. סה"כ הפליגו 854 מעפילים מאזור החוף של אלג'יר. שלוש ספינות היו מעורבות ישירות בפעילות, ושתיים בעקיפין.

הראשונה, 'יהודה הלוי' (399 מעפילים) והשניה, 'שיבת ציון' (411 מעפילים), נתפסו ע"י הצי הבריטי והמעפילים גורשו למעצר בקפריסין. השלישית, 'ברק', כשלה בדרכה לאלג'יר בשל תקלת מנוע. מחליפתה במשימה, 'החלוץ', נאלצה להימלט מחוף אלג'יר לאחר העלאת 44 ילדים ונוער בשל התערבות המשטרה, תוך שהיא משאירה על החוף קרוב ל-600 איש. החמישית, 'הפורצים', בדרכה ארצה עם מעפילים שהועלו בצרפת, קלטה בקורסיקה את הקבוצה שהיתה על 'החלוץ' והצליחה לפרוץ את ההסגר הבריטי.

מעפילים נוספים מצפון אפריקה הגיעו קודם למחנות ההכנה בדרום צרפת ומשם ע"ג אניות המעפילים שיצאו מצרפת, אולם לצערנו אין בידנו נתונים מפורטים על מספרם והאניות בהן הפליגו.

[רשם: צבי בן-צור]


יאני אבידוב
יאני אבידוב - ראש שלוחות ה'מוסד' ביוון וצפ' אפריקה
החלוץ
'החלוץ' וה'ברק' בניסיון השלישי
להפלגת מעפילים מחופי אלג'יר

[הערת מערכת]
סיפור הספינה שיבת ציון
סיפור הפלגת 'שיבת ציון'
הספינה יהודה הלוי
סיפור הפלגת 'יהודה הלוי'28.7.47 - 'שיבת ציון', שהיתה בדרכה מחופי אלג'יריה, מובאת לנמל חיפה לאחר תפישתה
ע"י הצי הבריטי. 411 המעפילים הועברו למעצר בקפריסיןpowered by FreeFind

האתר מפרסם סיפורים אישיים רבים כפי שנכתבו ע"י האנשים עצמם; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן כל הנכתב באחריות בלעדית של הכותבים.

Copyright© 2006 - 2018: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.