סיפור הפלגת 'עמירם שוחט'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

8/1946, 183 מעפילים

הספינה נקראה על שמו של עמירם שוחט, שהיה מבכירי הימאים העברים, מראשוני מלווי ספינות המעפילים ואחד מכ"ג יורדי הסירה שלא שבו ממשימתם. הספינה הוכנה להפלגתה בנמלי לה-רושל ומרסיי בצרפת.

'עמירם שוחט' הפליגה מבאקולי (Bacoli) שליד נאפולי, איטליה, ב- 6 באוגוסט 1946 (ערב תשעה באב) עם 183 מעפילים. כמחציתם של המעפילים היו דתיים מתנועת תורה ועבודה ששהו בבאקולי מספר חודשים טרם ההפלגה בקיבוץ שהוקם שם במרץ 1946 שנקרא מקור ברוך. מפקד הספינה היה דוד (דודל'ה) בן-חורין. מלווים נוספים היו יונתן כנרתי וה'גדעוני' יוסף ישראלי -לוסטיג. הצוות היה צרפתי, כולל רב החובל שכמעט ולא תיפקד עקב התמכרותו לסמים. במהלך ההפלגה נפל למים ונעלם (טבע או נטרף ע"י כרישים) נער סיפון שהצוות הזר אסף בנמל אלג'יר בדרכה של הספינה לנמל ההכנה במרסיי. בן-חורין הקפיד לשוות לאונייה מראה "נקי" של ספינת משא רגילה העושה דרכה לתומה תחת דגל צרפתי (המשמעות למעפילים הייתה בצורך לשהות מרבית הזמן במחסנים למרות חום אוגוסט). ואמנם, מטוס ומשחתת בריטיים עברו בקירבת הספינה אך לא זיהו אותה כספינת מעפילים.

בבוקר ה- 16 באוגוסט הגיעה הספינה מכיוון צפון לחוף קיסריה בלא שהתגלתה. אנשי הפלי"ם מבסיסם בשדות-ים סייעו עם סירותיהם 'דב', 'רבקה' ו 'תרצה' בהורדת המעפילים. ההורדה הסתיימה תוך זמן קצר והמעפילים פוזרו בישובי הסביבה. מייד לאחר שירדו המעפילים הפליגה הספינה לצרפת אך בדרכה עלתה על שירטון סמוך לאי כרתים ויצאה מכלל כשירות.

'עמירם שוחט' הייתה הצלחה ראשונה של ספינת המעפילים לפרוץ את הסגר הבריטי מאז שהבריטים הטילו על הצי שלהם את משימת אכיפת הסגר, בעקבות הצלחתן של שמונה הספינות הראשונות אחרי מלה"ע (מ'דלין' ועד 'חנה סנש') להוריד את מעפיליהן. ההצלחה אבל התבררה כמקרה יוצא דופן ועד לסיום מפעל ההעפלה נרשמו רק עוד ארבע הצלחות דומות ('שבתאי לוז'ינסקי', 'עליה', 'הפורצים', ו'האומות המאוחדות').

[רשם: צבי בן-צור]


דוד'לה בן-חורין מעיד על מותו של הנער רוברטו


הורדת מעפילי 'עמירם שוחט'
הורדת מעפילי 'עמירם שוחט' בחוף קיסריה

ספינת המעפילים 'עמירם שוחט'
ספינת המעפילים 'עמירם שוחט'

powered by FreeFind

האתר מפרסם סיפורים אישיים רבים כפי שנכתבו ע"י האנשים עצמם; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן כל הנכתב באחריות בלעדית של הכותבים.

Copyright© 2006 - 2017: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.