אדי קפלנסקי ז"ל


יהודה בן-צור כותב לזכרו של אדי קפלנסקי, שנפטר בשנת 2006 בעקבות תאונת סקי :

אביו של אדי נולד בעיר העתיקה בירושלים והיגר לקנדה לאחר מלה"ע הראשונה. אדי יליד מונטריאול 1925 התחנך בבית יהודי מסורתי עם ניחוח ארצישראלי, לאו דווקא ציוני ולהבדיל, מחוץ לבית ולמסגרת היהודית הוא נתקל בגילויי האנטי-שמיות מבית היוצר של הכנסייה הקתולית.

בעיצומה של מלה"ע השנייה, ב- 1943 הוא התגייס לחיל האוויר הקנדי והוסמך כטייס קרבי. לאחר המלחמה, ב- 1946, נחשפה בפניו פעילות 'המוסד לעליה ב' להצלת שארית הפליטה מאירופה והוא נענה ברצון להזמנת שליחי ארגון 'ההגנה' בארה"ב להצטרף לצוות אחת מאוניות המעפילים. באפריל 1947 הוא הצטרף בבולטימור לצוות Northland שהגיעה ארצה באוקטובר עם 2,664 מעפילים וגורש יחד אתם למעצר בקפריסין.

לאחר שחרורו הוא חזר לקנדה ומיד לאחר הכרזת העצמאות הוא חזר ארצה, התנדב לצה"ל ושירת 15 חודשים כטייס בחיל האוויר. השתקע בארץ והקים בה את משפחתו.

לימים הוא נדבק "בחידק" ההיסטוריה ושימש "אנציקלופדיה חיה" לפעילות המח"ל.

יהי זכרו ברוך !


האתר מפרסם סיפורים אישיים רבים כפי שנכתבו ע"י האנשים עצמם; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן כל הנכתב באחריות בלעדית של הכותבים.

Copyright© 2006 - 2021: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.