סיפור הפלגת 'בן הכט'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

3/1947, 600 מעפילים

האוניה נבנתה על ידי Krupp במספנות בגרמניה כיאכטה פרטית. היא עברה מספר ידיים (בין היתר הוברח בה הזהב של הרפובליקה הספרדית למקסיקו בעקבות מפלת הרפובליקנים במלחמת האזרחים), עד שהצי האמריקאי רכש אותה ב- 1942 והשתמש בה כספינת סיור חופים. ב- 1946 היא נרכשה ע"י חברה בשם Tyre Shipping מניו-יורק. מאחורי רכישתה ושליחתה למשימת ההעפלה עמדה ה"ליגה האמריקאית למען ארץ-ישראל חופשית" - אירגון המקורב לתנועה הרביזיוניסטית. האניה נקראה ע"ש הסופר והמחזאי הנודע בן הכט -- יהודי אמריקני המקורב לחוגים הרביזיוניסטים -- שההכנסות ממחזהו המצליח "דגל נולד" (שעניינו היה מאבק ההעפלה של פליטים יהודים במצור הבריטי) סייעו במימון רכישת האוניה.

האוניה הפליגה ב-1 במרץ מפורט דה בוק (צרפת) עם 600 מעפילים. מלוויה היו משה שוורץ ושמחה ברלין. צוות האוניה כלל 18 מתנדבים אמריקאים. להפלגה התלוו שני עיתונאים אמריקניים.

ב- 9 במרץ, בקרבת חופי הארץ, חסמו את דרכה שתי משחתות בריטיות וכח בריטי השתלט עליה ללא התנגדות משמעותית. היא נגררה לנמל לחיפה, משם גורשו המעפילים לקפריסין. הצוות האמריקאי נעצר אך שוחרר בעקבות התערבות דיפלומטית וגורש לארה"ב.

'בן הכט' הייתה אונית המעפילים היחידה אחרי מלה"ע שהגיעה ארצה ושהפלגתה אורגנה ע"י התנועה הרביזיוניסטית ולא בידי 'המוסד לעליה ב'. היה גם ניסיון שנכשל של בית"ר באמצע 1946 להפלגת מעפילים מאיטליה בספינה שנקראה 'דוד רזיאל'. עקרונית, התנועה הרביזיוניסטית החליטה לא להקצות את משאביה לארגון הפלגות מעפילים אחרי מלה"ע, להסתפק במעורבותה בפעילות 'הבריחה' ולהשאיר את העבודה בידי 'המוסד לעליה ב' תוך הסכמים על מכסות המעפילים של חבריה. התסכול שההחלטה יצרה בקרב אנשי התנועה הרביזיוניסטית בארה"ב הניע אותם לארגן את הפלגת הספינה, למרות העמדה הנ"ל. ברוח התפיסה שמפעל ההעפלה הוא מפעל לאומי משותף לכל הפלגים ביישוב, סייעו נציגי ה'הגנה' למארגני ההפלגה בשיפוץ האניה בניו-יורק ובשיגור המעפילים מצרפת.

לאחר הפלגת 'בן הכט' הפנו אנשי התנועה הרביזיוניסטית בארה"ב את מרצם לארגון הפלגה שתביא לארץ לוחמי אצ"ל על נשקם. היוזמה הזאת הביאה ביוני 1947 לרכישת נחתת גדולה מעודפי המלחמה של הצי האמריקאי לה ניתן השם 'אלטלנה' - היא האוניה ששנה מאוחר יותר תעמוד במרכזה של "פרשת אלטלנה" העגומה.

בקיץ 48 הוצאה 'בן הכט' מ"צי הצללים", שופצה וצורפה לחיל הים נושאת השם אח"י מעוז ק-24. היא השתתפה בקרבות מלחמת העצמאות ושימשה אנית אם לסירות הנפיצות אשר הטביעו את 'אל אמיר פארוק' - אנית הדגל של הצי המצרי. בשנות החמישים נמכרה באיטליה ושימשה כמעבורת במפרץ נאפולי. ב-2008/09 הספינה, נושאית השם 'סנטה מריה דל מאר', עברה שיפוץ יסודי והוסבה ליאכטה פרטית. נכון לתחילת 2010, הספינה עמדה למכירה. שמה הנוכחי הוא Rossy One.

[כתב: צבי בן-צור]


השתתפות התנועה הרביזיוניסטית במפעל ההעפלה אחרי מלה"ע

סיפור הסניף האמריקאי של התנועה הרביזיוניסטית והאוניה 'בן הכט'


ספינת המעפילים בן הכט
ספינת המעפילים 'בן הכט' בצל משחתת בריטית


בן-הכט
ההפלגה מומנה מהכנסות המחזה "דגל נולד" שכתב בן-הכט
מרלון ברנדו הצעיר היה בין שחקני המחזה המצליח


Santa Maria Del Mare
במשך שנים הופעלה הספינה כמעבורת באזור נאפולי/קאפרי, תחת השם 'סנטה מריה דל מאר'


הספינה בן-הכט, 2013
הספינה כיום (2013) - סופר-יאכטה מפוארת המותאמת לפינוקם של 10 אורחים...
'בן הכט' היא הספינת מעפילים לשעבר היחידה שעדיין משייטת בים הפתוח,
נושאית את השם 'Rossy One'


באתר מפורסמים סיפורים אישיים רבים; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן הכתוב בהם באחריות בלעדית של כותביהם.

Copyright© 2006 - 2024: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.