סיפור הפלגת 'המעפיל האלמוני'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

2/1947, 794 מעפילים

'המעפיל האלמוני' נקראה על שם המעפיל הרברט לזר ז"ל שנהרג כשבוע לפני הגעת הספינה לחיפה בעת ההתנגדות לבריטים ע"ג הספינה 'לנגב'. הרברט לזר כונה "המעפיל האלמוני" בהודעת היישוב על נפילתו ומועד הלוויתו מכיוון שבעת הפירסום שמו עדין לא היה ידוע. השם ניתן לספינה רק ביום האחרון להפלגתה, לפני כן נשאה את השם 'הגנה חירות' שהוחלף בנימוק שהוא רומז על שת"פ בין ה'הגנה' והאצ"ל (האצ"ל עשה שימוש נרחב במילה "חירות" בפרסומיו ובמינשריו).

הספינה המיושנת נרכשה בשוודיה, שם פעלה בשייט חופים כספינת נוסעים. לאחר רכישתה הוחלף דגלה בדגל נוחות פנמי והיא קיבלה שם חדש 'סאן מיגואל'. ב- 31 בדצמבר 1946 היא הפליגה משוודיה למרסיי, ללא מעפילים, מלווה ע"י יוס'לה דרור, מפקד הספינה, ו'הגדעוני' ראובן אורן ("פופכן"). שני קוריוזים הקשורים להפלגה זאת: (א) עם הספינה הפליגה גם ספינה אחות בשם 'סאן בזיליו', בפיקודו של ורנר סלומון ו'הגדעוני' שלמה "הנזי" רוזן, שלרוע המזל עלתה על שירטון בקרבת קופנהגן ועקב כך לא השתתפה בסופו של דבר בהפלגת מעפילים; (ב) לפני היציאה משוודיה עגנה ליד הספינה מפרשית אימונים של הצי הפולני; הקדט היהודי אדוארד וישנייבסקי פגש שם במקרה שניים מאנשי המוסד לעליה ב' שעסקו בהכנת הספינות, ובעקבות הפגישה ערק מהצי הפולני ודה פקטו צורף לצוות של 'סאן מיגואל' (לימים שינה אדוארד את שם משפחתו לשרון, היה מפקד פריגטה בחיל הים ורב חובל בצי הסוחר).

עבודות הכנתה התחילו בשוודיה והסתיימו במרסיי. לקראת הפלגתה ממרסיי לארץ הצטרף שאול ביבר כמלווה נוסף. הספינה הפליגה מנמל סט שבצרפת ב- 3 בפברואר כשעל סיפונה 794 מעפילים. בין המעפילים הייתה גם קבוצה של בני נוער ממרוקו. ההפלגה עברה ללא קשיים מיוחדים.

ב-14 לפברואר גילה מטוס סיור בריטי את הספינה. ב- 15 בפברואר הספינה יורטה ע"י שתי משחתות בריטיות ולמחרת השתלטו עליה הבריטים. ההשתלטות לוותה בעימות קצר אך אלים שבמהלכו עשו הבריטים שימוש בפצצות גז ובסילוני מים, ומספר מעפילים נפצעו. הבריטים גררו את הספינה לנמל חיפה וגירשו את המעפילים לקפריסין. מספר מעפילים ואיתם ה'גדעוני' ראובן אורן הצליחו להתחמק מהגירוש ע"י הסתתרות בסליק שהוכן בספינה מבעוד מועד.

[רשם: צבי בן-צור]


ראובן ''פופכן'' אורן
'גדעוני' הספינה ראובן "פופכן"
 אורן מספר (בין היתר) על ההפלגה
מוקש ימי מלה''ע השנייה
הפלגה בשדה מוקשים - "פופכן" מספר
 על הפלגת שתי הספינות משוודיה

'המעפיל האלמוני' - יומן המבצעים של מטה המוסד לעליה ב'המעפיל האלמוני
הספינה 'המעפיל האלמוני'

powered by FreeFind

האתר מפרסם סיפורים אישיים רבים כפי שנכתבו ע"י האנשים עצמם; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן כל הנכתב באחריות בלעדית של הכותבים.

Copyright© 2006 - 2019: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.