סיפור הפלגת 'לניצחון'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

5/1948, 189 מעפילים

ספינת המעפילים 'לניצחון' הוכנה לקראת הפלגתה לארץ בנמל גאטה באיטליה. היא הפליגה מברינדיזי, איטליה, ב- 8 במאי 1948 עם 189 מעפילים. מפקדה היה בני קרביץ והמלווים הנוספים היו גדעון וייסר וה'גדעוני' ראובן אורן ("פופכן"). ביום בו הפליגה, הפליגה גם ספינת המעפילים 'מדינת ישראל' מנמל פורמיה. בדרך נולדו מספר תינוקות על שתי הספינות, ורופא אחד משותף עבר מספינה לספינה. התוכנית המקורית הייתה שבמרחק 200 מייל מחופי הארץ 'לניצחון' תעביר ל'מדינת ישראל' את מעפיליה, תקלוט את אנשי הצוות הזר של 'מדינת ישראל' ותחזור לאיטליה. על רקע הסמיכות להכרזת המדינה הוחלט ב- 14 במאי שלא לבצע את ההעברה, והספינות המשיכו יחדיו לארץ.

הבריטים איתרו את הספינות בקרבת ת"א ב-15 במאי, אך לא ירטו אותן מאחר וכבר הכריזו על עזיבת הארץ. למחרת בבוקר הן הגיעו לנמל תל-אביב אך נאלצו להתרחק מהחוף עקב הפצצות של מטוסים מצריים. למחרת, ב-17 במאי, ירדו המעפילים בגלוי בחוף ת"א של מדינת ישראל הריבונית. שתי הספינות הפליגו ב- 19 במאי חזרה לאיטליה.

לאחר ההפלגת הזאת פעלה הספינה בשירות מערכת הרכש.

[כתב: צבי בן-צור]


'גדעוני' הספינה ראובן אורן "פופכן" מספר (בין היתר) על ההפלגה


ספינת המעפילים לניצחון
על סיפון ספינת המעפילים 'לניצחון'


באתר מפורסמים סיפורים אישיים רבים; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן הכתוב בהם באחריות בלעדית של כותביהם.

Copyright© 2006 - 2023: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.