סיפור הפלגת 'לקוממיות'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

2/1948, 699 מעפילים

ב-7 בפברואר 1948 עלו על הספינה במפרץ באזור סן-טרופז 699 מעפילים מאירופה ומצפון אפריקה ולמחרת יצאה לדרכה. מפקדה היה אבנר "סקנדי" גלעד. מלווה נוסף היה יעקב "מלך" בן-ציון, וה'גדעוני' היה אהרון מיכאלי. ההפלגה באמצע החורף הייתה מלווה בסערות קשות ובתקלת מנוע ממושכת. תנאי ההפלגה הקשים עירערו את ביטחונם של המעפילים.

הספינה הייתה במקור תלת-תרנית. במהלך ההפלגה ארצה גדעו המלווים את אחד התרנים ע"מ להטעות את הבריטים. למרות ניסיונות ההסוואה גילו ב- 19 בפברואר מטוסי סיור בריטיים את הספינה עם התקרבה לארץ. למחרת נצמדו אליה שלש משחתות בריטיות. בעיקר בגלל המספר הרב של ילדים בקרב המעפילים (141 מתחת לגיל 15, מהם 63 מתחת לגיל 3!) הוחלט לא להתנגד להשתלטות על הספינה. על פי הסכם עם הבריטים הספינה המשיכה להפליג באותו יום באופן עצמאי עד למרחק 3 מייל מנמל חיפה, שם עלה צוות בריטי על הספינה והכניסה לנמל. המעפילים גורשו לקפריסין.

כינוי הספינה במוסד לעליה ב' היה 'הזיבלה' (שם מקורי Sette Fratelli) מפרשית תלת-תרנית עשויה מעץ בעלת קיבולת של כ-350 טונות עם מנוע חדיש שהפיק מהירות של כ8 קשרים. בניצוחם של יהודה בן-צור ועמנואל קצב היא הוכשרה במהלך נובמבר עד אמצע דצמבר 1947 בלה ספציה למשימת הפלגה עם 700 מעפילים. לפני הפלגתה תחת השם 'לקוממיות' לקחה הספינה חלק, תחת פיקודו של יהודה בן-צור, בהפלגת מעפילים אחרת בה הובילה את מעפילי 'כ"ט בנובמבר' מחוף בנדול בדר' צרפת לספינה 'כ"ט בנובמבר' שחיכתה לה במפרץ באי קורסיקה.

[כתב: צבי בן-צור]


יעקב בן ציון
המלווה יעקב ("מלך") בן ציון מספר
אבנר גלעד - סקנדי
מפקד 'לקוממיות'
אבנר גלעד ("סקנדי") מספר

דו"ח המפקד אבנר "סקנדי" גלעד


הספינה לקוממיות
הספינה 'לקוממיות'

דיווח על עזיבת הספינה
דיווח ברשת 'גדעון' על עזיבת הספינה ("ארנון" - הארץ, "סידני" - מרסיי)

המשחתת הבריטית צ'ילדרס מתקרבת לספינה לקוממיות במטרה להשתלט עליה
המשחתת הבריטית צ'ילדרס מתקרבת לספינה 'לקוממיות' במטרה להשתלט עליה
(השם עבדול חאמיד הנראה בתמונה נכתב על הספינה ע"מ להסוותה)

באתר מפורסמים סיפורים אישיים רבים; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן הכתוב בהם באחריות בלעדית של כותביהם.

Copyright© 2006 - 2023: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.