סיפור הפלגת 'לקוממיות'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

2/1948, 699 מעפילים

ב-7 בפברואר 1948 עלו על הספינה במפרץ באזור סן-טרופז 699 מעפילים מאירופה ומצפון אפריקה ולמחרת יצאה לדרכה. מפקדה היה אבנר גלעד - "סקנדי". מלווה נוסף היה יעקב בן-ציון ("מלך"), וה'גדעוני' היה אהרון מיכאלי. ההפלגה באמצע החורף הייתה מלווה בסערות קשות ובתקלת מנוע ממושכת. תנאי ההפלגה הקשים עירערו את ביטחונם של המעפילים.

הספינה הייתה במקור תלת-תרנית. במהלך ההפלגה ארצה גדעו המלווים את אחד התרנים ע"מ להטעות את הבריטים. למרות ניסיונות ההסוואה גילו ב- 19 בפברואר מטוסי סיור בריטיים את הספינה עם התקרבה לארץ. למחרת נצמדו אליה שלש משחתות בריטיות. בעיקר בגלל המספר הרב של ילדים בקרב המעפילים (141!) הוחלט לא להתנגד להשתלטות על הספינה. על פי הסכם עם הבריטים הספינה המשיכה להפליג באותו יום באופן עצמאי עד למרחק 3 מייל מנמל חיפה, שם עלה צוות בריטי על הספינה והכניסה לנמל. המעפילים גורשו לקפריסין.

כינוי הספינה במוסד לעליה ב' היה 'הזיבלה' (שם מקורי Sette Fratelli) מפרשית תלת-תרנית עשויה מעץ בעלת קיבולת של כ-350 טון עם מנוע חדיש שהפיק מהירות של כ8 קשרים. בניצוחם של יהודה בן-צור ועמנואל קצב היא הוכשרה במהלך נובמבר עד אמצע דצמבר 1947 בנמל לה-ספציה למשימת הפלגה עם 700 מעפילים. לפני הפלגתה תחת השם 'לקוממיות' לקחה הספינה חלק בהפלגת מעפילים אחרת כאשר הובילה את מעפילי 'כ"ט בנובמבר' מחוף צרפת לספינה 'כ"ט בנובמבר' שעגנה במפרץ באי קורסיקה.

[רשם: צבי בן-צור]


יעקב בן ציון
המלווה יעקב ("מלך") בן ציון מספר
אבנר גלעד - סקנדי
מפקד 'לקוממיות'
אבנר גלעד ("סקנדי") מספר

הספינה לקוממיות
הספינה 'לקוממיות'
המשחתת הבריטית צ'ילדרס מתקרבת לספינה לקוממיות במטרה להשתלט עליה
המשחתת הבריטית צ'ילדרס מתקרבת לספינה 'לקוממיות' במטרה להשתלט עליה
(השם עבדול חאמיד הנראה בתמונה נכתב על הספינה ע"מ להסוותה)

powered by FreeFind

האתר מפרסם סיפורים אישיים רבים כפי שנכתבו ע"י האנשים עצמם; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן כל הנכתב באחריות בלעדית של הכותבים.

Copyright© 2006 - 2019: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.