מסיפורי הפלי"ם "על קצה המזלג"       

חזור לדף הבית> סיפורים אישיים
בסרט וידאו בן 60 דקות (בשני חלקים בני 30 דקות כל אחד) מספרים קומץ פלימניקים על חויותיהם מהפלי"ם ועליה ב'. סיפוריהם הם סיפור הפלי"ם "על קצה המזלג" - הסיפור המלא מסתתר במאות הסיפורים האישיים והכתבות המפוזרים ברחבי האתר.

פרטי הוידאו חלק א:
מסיפורי הפלי"ם (חלק א) - מתוך כנס עם יוצאי הפלי"ם שנערך לכבוד יום העצמאות ה-60
צוות "זמן חיפה", הטלוויזיה הקהילתית חיפה
אורך: 30 דקות.
תסריט, בימוי והפקה: ציפי אילן

המספרים לפי סדר הופעתם (המספר לצד שם המספר מציין - בדקות ושניות מתחילת הסרט - את המיקום של סיפורו בסרט):

שמואל "סאמק" ינאי (00:58) מספר על הקשר בין הפלי"ם לשדות-ים ועל אפיזודה הקשורה לנושא שבמרכזה חנה סנש ז"ל - כלכלנית הקיבוץ באותה תקופה.

אריה "קיפי" קפלן (02:40) מספר על מאבק המעפילים ומלוויהם מהפלי"ם של הספינה הנרייטה סאלד בכח ההשתלטות הבריטי, בשילוב הסיפור האישי המרגש של הנער-מעפיל אריק "ניקו" גבריאלי.

יצחק "אייק" אהרונוביץ' (08:20), רב החובל של האניה 'אקסודוס', מבקר את הסופר ליאון יוריס ואת הסרט "אקסודוס" על הסילוף הבלתי נסלח של הסיפור האמיתי של האניה, שהפכה לסמל מפעל ההעפלה.

איה פינקרפלד-מאיר (11:40), אלחוטנית ברשת גדעון, מספרת על תפיסת הספינה 'כתריאל יפה', הגירוש למחנות המעצר בקפריסין, ועל התושייה של אנשי המחנות שלמדו לתפור בגדים מבדי האוהלים הבריטיים.

אברהם "אברום" שביט (15:58) מספר כיצד כמעט ופוצץ ע"י חבריו לחוליית החבלה הימית של הפלי"ם ("החוליה") בתום ליווי האניה 'חיים ארלוזורוב' ותפיסתה ע"י הבריטים בחוף בת-גלים שבחיפה.

יהודה "פרא" בן-צור (19:33) מספר על הפלגת רכש נשק מיוגוסלביה ע"ג אוניה איטלקית, אליה הצטרף גם חברו יוחאי בן-נון, ועל הפיתרון המקורי לבעיה שהתעוררה עם הנשק להגנה אישית שהיה ברשותם.

אליהו "כושי" שחר (24:10) מספר על השתתפותו בקרבות ירושלים, בהם לחמו אנשי הפלי"ם במסגרת גדוד הפורצים, ועל הרסיס שחדר לו ליד הלב ו"קפץ" החוצה שנים מאוחר יותר כששמע על כיבוש העיר העתיקה במלחמת ששת הימים.

פרטי הוידאו חלק ב:
מסיפורי הפלי"ם (חלק ב) - מתוך כנס עם יוצאי הפלי"ם שנערך לכבוד יום העצמאות ה-60
צוות "זמן חיפה", הטלוויזיה הקהילתית חיפה
אורך: 30 דקות.
תסריט, בימוי והפקה: ציפי אילן

המספרים לפי סדר הופעתם:
צ'אטו (01:38) מספר על הפלגת 'כנסת ישראל'
אוסי רביד (07:00) מספר על הפלגת 'אף על פי כן'
דיתה פרח, אלמנתו של זלמן פרח (16:20) מספרת על הפלגת 'אנצו סרני'
סאמק (19:40) מספר על מעצרו במחנה המעפילים בעתלית
יהודה בן-צור (25:34) על אפיזודה מחיי הפלימניקים ברומא


באתר מפורסמים סיפורים אישיים רבים; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן הכתוב בהם באחריות בלעדית של כותביהם.

Copyright© 2006 - 2024: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.