סיפורים אישיים       

חזור לדף הבית

דף זה מכיל רשימת קישורים לסיפורים האישיים של רבים מיוצאי הפלי"ם ופעילי השטח של מפעלי ההעפלה והרכש. סיפורי מחלניקים בהעפלה (באנגלית) מפורסמים בדף 'אנשי מח"ל בעליה ב' מספרים'.

בגלל מחסור במשאבים, לא יכולנו לצערנו לעסוק במלאכת איתור ופרסום סיפורים אישיים של מעפילים. יחד עם זאת, מפורסמים ברחבי האתר כמה עשרות מהם, אותם שלחו לנו מעפילים מיוזמתם או שנתקלנו בהם במהלך מחקרינו. לרשימה שלהם הקש כאן.

הערות:
(1) קישור מלווה בצילומית הוא לסיפור האישי כפי שפורסם בספר "השערים פתוחים"  (הוצאה לאור של יוצאי הפלי"ם, 2001; ערכו: שמואל ינאי ויוסף אלמוג).

(2) הסיפורים בספר פורסמו כפי שנתקבלו מכותביהם, ללא הגהה וביקורת; מומלץ לפיכך להיזהר כאשר מסתמכים עליהם כמקור מידע מדויק על אירועים היסטוריים מחשש לשגיאות ו/או אי דיוקים.


אברהם מאיר - "מאיר'קה"
ארגון מעפילי ה"פאנים" ברומניה, קרבות י-ם

אברמוב זלמן
פלוגת הנמל, סיוע ימי לנהריה הנצורה, הקמת חה"י ושייטת 13 בראשיתה

אדם מלך - "מוניה"
הקמת רשתות האלחוט של ה'הגנה' והמחלקה המדינית של הסוכנות היהודית

אדמוני יחיאל
'גדעונים', הפלגת 'ל"ה גיבורי גוש עציון', תחנת 'הבריחה' בגנדנוולד ורצח איתן אבידוב ז"ל, אוניות הרכש

אוירבך ישראל
ההעפלה היבשתית, 'עמל' במלה"ע, הפלגות 'חנה סנש' ו'ברל כצנלסון', מחנה מג'נטה, פרשת לה ספציה, הפלגות 'ווג'ווד', 'יגור' ו'חיים ארלוזורוב', הקמת חה"י

אופנהיים משה - "משה אפ"
ההעפלה היבשתית, נשק הפלי"ם, הפלגת 'שבתאי לוז'ינסקי', מבצע 'נחשון'

אופיר ישעיהו  - "שייקה"
כן, שייקה אופיר שירת בפלי"ם לפני שהתפרסם בצ'יזבטרון והפך סלב מהשורה הראשונה

אופנבך עקיבא
'הבריחה', הפלגת 'קיבוץ גלויות'

אורן ראובן - "פופכן"
ה'גדעונים', הפלגות 'המעפיל האלמוני', 'פאן יורק' ו'לניצחון', רכש ימי, הקמת חה"י, מבצע 'שודד'

אורן שאול (אהרונוב)
חבלה ימית, בריחה ממחנות קפריסין, מחנות מעפילים באיטליה, הפלגות 'כ"ג יורדי הסירה'   ו'מורדי הגיטאות', הקמת שייטת 13

איזין דוד
פעילות העפלה ורכש באיטליה, הפלגת 'שאר ישוב'

אליאב לובה
פעילות העפלה באיטליה, הפלגת 'חיים ארלוזורוב'

אלמוג יוסף (לבית פנצ'ק) - "יוסקה"
הפלגת 'טייגר היל', הימיה ת"א, הפלגות 'ברל כצנלסון', 'גאולה', 'מדינת היהודים' ו'נחשון-הקסטל', אח"י 'אילת' והקרב הימי באזור ת"א

אנגלר יעקב
הורדות מעפילים

אניב לוי (אנוקוב)
'משמר החופים' במלה"ע, המחלקה הימית, מסע במדבר יהודה, הורדות מעפילים, הפלגת 'שבתאי לוז'ינסקי'

אפרתי גרשון
'גדעונים', תחנת "שושנה", תח"ל, תחנת פראג, רכש מטוסים בצ'כוסלובקיה

ארן יצחק (אהרונוביץ) - "אייק"
צבירת ניסיון ימי ע"ג אוניות סוחר במלה"ע ואחריה, 'אקסודוס', "הפאנים"

ארנון יעקב
'החבורה', מחנה טרדטה, מחנה מטפורנו, הפלגת 'חיים ארלוזורוב'

אשוח פנחס - "פיני"
מחנות מעבר מעפילים באיטליה, 'פאן קרסנט' בוונציה, מבצע 'אטלס', 'משמר העמק' בפעילות רכש

אשכנזי ראובן - "הטרק"
הורדת מעפילי שבתאי לוז'ינסקי, החזרת 'מארי אניק' לצרפת

אשל נמרוד
הפלגות 'ברל כצנלסון', 'החלוץ' בצפ' אפריקה ו'כ"ט בנובמבר', גד' 9 בחטיבת הנגב-פלמ"ח

אשל תמר (הקש כאן לעדות נוספת של תמר אשל, על עליה ד')
תחנת התקשורת בלונדון, ה'הגנה' במצרים בזמן מלה"ע, הש"י בי-ם, עליה ד' ו"המעבדה" במרסיי, הטסת אנשי מח"ל לארץ

אשר גד
הפלי"ם בארץ, ווג'ווד ק-18

בוצר אברהם - "צ'יטה"

בורובסקי עטרה
ניצולת שואה שהצטרפה באיטליה לפעילות ה'חבורה'

ביבר שאול
פעילות אנשי הפלי"ם בדר' צרפת בהקשר לפרשת 'אקסודוס'

ביגר אליעזר - "לסקה"
פלוגת הובלה 462, ייסוד ופעילות 'החבורה' באיטליה, פרשת לה ספציה

בייר פרץ
מדריך הספורט של הפלי"ם

בכר אברהם - "מיקו", בכר תיאה (לבית בינשטוק)
פעילות ההעפלה בדר' צרפת, פעילות ה'גדעונים' באיטליה

בלצן חנוך
פירוק הבריגדה, עליית ה'כפילים', סיוע לפליטים באיטליה, מחנה הפליטים בפיאצה-טורה, קורס הגדעונים במרסיי

בן-אמוץ דן

בן-נון יוחאי (פישמן)
הקמת החוליה לחבלה ימית, פעילות חבלה ימית בנמל חיפה

בן-דור חיים
דברים לזיכרו של חיים בן-דור ז"ל שנהרג בפעולת התגמול נגד הכפרים מהם יצאו הערבים שרצחו את 48 הפועלים היהודים בבתי הזיקוק

בן חורין דוד - "דודל'ה"
הכנת ספינות מעפילים באיטליה, הפלגת 'עמירם שוחט', הפלגת 'דלין' במשימת שחרור צוותים מקפריסין, הפלגות 'שבתאי לוז'ינסקי' ו'שאר ישוב', ליווי אוניות רכש, מבצע"שודד"

בן-יוסף אהרון - "אסקימו"
חבלה ימית, "יחידת המתאבדים של אסקימו", שייטת 13

בן-ימי מנחם (הקש כאן לעדות נוספת של מנחם בן-ימי)
ניצול שואה, קורס ה'גדעונים' במרסיי, הפלגת 'מולדת', מחנה עתלית, אלחוטאות בחה"י, דיג

בן יעקב (זלצמן) מרים - "מימי"

בן-נפתלי אריה

בן-צור (בורשטין) יהודה - "פרא"
הפלגות 'הברק' ו'הזיבלה' ('כ"ט בנובמבר'), ליווי אוניות רכש ועולים, חט' הנגב-פלמ"ח

בן-ציון יעקב - "מלך"
פעולות הפלי"ם בארץ, מחנה המעפילים 'לה פרנקי' בצרפת, הפלגת 'לקוממיות', יחידת ה"הכשלה" באירופה

בנדל עוזי
אימוני הפלי"ם, 'כריש' ו'נרקיס' בהפלגות הברחה מקפריסין

ברושי ברוך
פלוגת הנמל, הפעולה בגשר ראס אל-ביידה

בר לב יהושע - "שועיק"
פלוגת הנמל, סיוע דרך הים לנהריה בעת המצור על העיר, ליווי אוניות עולים

ברקר יאיר
הפלגות אימונים בספינות חברת 'עתיד', 'עמל' ו'עתיד' בשירות הצי הבריטי במלה"ע, סיוע למעפילי 'אקסודוס' בפורט-דה-בוק, הפלגת 'עליה', מבצע שלל-1

ברש יוסף - "יוסי"

גבע דוד (פייג)
קיבוץ שדות-ים, ספינת הדייג 'נאמן'

גבר פבי
מסע הספינה 'עדה' מהארץ לאיטליה, הפלגת 'ארבע חרויות', בריחה ממחנות קפריסין חזרה לאירופה, הפלגת 'מולדת', מחנה מג'נטה

גדרון יוסף (ברין) - "יוסוף"

גולדרינג אריה

גולומב יואל
שני הקורסים הימיים הראשונים של ה'הגנה', הורדת מעפילי 'דורה', בשליחות הבריטים/ה'הגנה' במלה"ע לסייע בהגנת יוון

גולן יצחק - "ז'ק"

גורן אורי

גל מיכאל (גצוביץ') - "מייק"

גלעד אבנר (גולדמן) - "סקנדי"

גלקין ברוך
הפלגת 'הפורצים', מחנות מעבר באזור מרסיי

גפן בני

גפן סיומה - "סיומק'ה"

גרואג תמר

גריף פנינה (לבית נורקין)

גרינברג חיים

גרינגר יוסף

דביר (דוידוביץ) יצחק - "איצ'ה"

דגני ניסן

דותן אלכס (שכט)

דזילושינסקי אריה

דיאמנט לאה (ברד)

דיין זהר - "זוריק"
סיוע אנשי הבריגדה לפליטים באיטליה, פעילות 'החבורה', קרב רמת-יוחנן

דפני משה - "הסיילור"

דר אברהם

דרור יוסף (הובר) - "יוסל'ה"
הורדת מעפילים, 'ברל כצנלסון', 'המעפיל האלמוני', חבלה באוניית גירוש בקפריסין, טיבוע ה'לינו', יחידת ה"הכשלה" באירופה, יחידת הצוללנים בקיסריה, הקמת שייטת 13 ושייטת הצוללות

דרורי בצלאל

הוד מרדכי (פיין) - "מוטי" (הקש כאן לעדות נוספת של מוטי הוד) [הערת מערכת]
'החבורה', בתפקיד הנהג של עדה סרני, 'ירושלים הנצורה'

הוס שמואל - "שמלק'ה"

הורביץ אורי

הילב גד
שירות ע"ג אוניות סוחר בזמן מלה"ע, רב חובל של ה'חיים ארלוזורוב' וה'פאן יורק', פינוי עצורי קפריסין, הבאת עולים בזמן מלחמת העצמאות

הלוי יהושע - "יוש" [הערת מערכת]

הר אברהם

הראל (המבורגר) יוסף - "יוסי"

הרננדורנה אסטבן - "סטיב"

ויינשטיין עמנואל - "וינגי"
מח"ל, 'גאולה', מבצע 'נחשון', אוניות הרכש

וייס גבריאל - "גבי"

וייסר גדעון

וינקלר חיים  - "וינקי"

ועדי גדעון

ועקנין יוסף

זייד יוחנן

זכאי אברהם (הקש כאן לעדות נוספת של אברהם זכאי)
מפקדי הפלי"ם, מחנה מג'נטה, הסבת ספינות למשימת ההעפלה, 'אקסודוס', 'פאן קרסנט'

זעירא דב (קליינמן)

זעירא מנחם (קליין)

זק ישראל (ז'ק)

חורב ישראל (חרקובסקי) (הקש כאן לעדות נוספת של ישראל חורב)
'טייגר היל', הקמת הפלי"ם, 'דלין', 'חנה סנש', 'יהודה הלוי'

חזקני בועז וימימה

חייט חיים

חייקינד אריה (טוקצ'ירוב)

חסון יוסף (שטרנליכט)

טהון אורי

טל אליעזר (קליין)

טנקוס שמואל - "שמוליק"

טרב דוד

יהל יוכי

יונה אמנון

יונס חנן

ינאי שמואל (פוזננסקי) - "סאמק"

יעקבסון איתן

יפה אברהם

יפה שרה
הורדת מעפילים, 'שורות המגינים' בקפריסין

יריב יוסף (ריבקינד)

יתיר ראובן (הירש)

כהן מנחם - "צ'רצ'יל"

כהן אברהם

כהן סולל

כנרתי יהונתן (Kokerbeck)

כפכפי מלאכי

כצנלסון צבי - "מירי"

לב אמנון

לבון הרצל

לוי אנריקו
מראשוני פעילי עליה ב' באיטליה, 'דלין', פרשת לה ספציה, פעילות רכש, רב חובל ב'צים', הקמת ביה"ס לקציני ים בעכו

לוי גלעדה (לבית גולדין)

לויתן ניסן

לזרובסקי יוסף

ליברטובסקי ישראל

ליף אליעזר (ליפניצקי)

ליפשיץ גד

לימון מרדכי - "מוקה"

למברסקי יוסף - "יוסקה"

לסקר גד

מאיירס חיים (וייס)

מאיר איה (פינקרפלד)

מגן דב (ליפשיץ) - "ברצ'יק"

מייטליס אברהם (אדם)

מיכאלי אהרון (קלר)

מילוא מאיר (מלניק)

מילר חיים

מימון דוד [הערת מערכת]

מימון אביבה

מימון יהודה (פולדק)

מלכימן בן עמי

מלכין אריה

מנור נחום (מונדרר)

מעוז יחזקאל (ורטנבורג)

נחשון משה (ליפסון)

נמרי דבורה (מבית לוין)

נפחא חביבה - "ביבה" [הערת מערכת]

נתיב בנימין (שטרסברג) - "בוב"

סובוליב בנימין - "בני"

סלומון יעקב - "יענקל'ה"

סלע יהודה

סלעי אמנון (סוסליק)

סנדלר דניאל - "דני" [הערת מערכת]

סנש חיים

עופר רות (חייקין)

ענב עזריאל (טרייבטש)

ענב זלמן (טרייבטש)

עציון גרשון

ערמון אליעזר (ורש)

פורת חיים (פרטקין)

פז זאב - "זאב'קה"

פלד אהרון (רוזנפלד)

פלדמן בצלאל - "צולו"

פליק מאיר

פרח זלמן

פרי מיכה (פרלסון)

פריד זאב

פריאר שלהבת

פרנק יעקב

צוק אפרים

צידון (צ'אטו) יואש

ציזלינג חנה ויובל

צפריר ידידיה

קוזולבסקי חיה

קוטב יעקב

קורן יוסף (קורונל) (הקש כאן לעדות נוספת של יוסף קורן)

קורן דבורה (לבית ברמן) - "דובקה"

קיני שושנה (בנטוויץ) - "שוש"

קיני זכריה - "זכי"

קלברש בנימין - "בני"

קליין משה - "מוישל'ה"

קלר מנחם

קנדה מריו (Mario Kenda)
קפיטן איטלקי שהפך לשותף מלא ובכיר במפעלי ההעפלה והרכש

קפלן אריה  - "קיפי"

קרני אברהם (ריקמן)

רביד יהושע - "אוסי"

רבינוביץ משה

רהב יצחק - "איזי"

רום (רומנובסקי) יוסף - "יוסקה"

רוסטוקר וילי

רותם זאב

רותם ישראל

ריינס מאיר ובתיה

רייס אברהם

שביט אברהם (שטרן) - "אברום"

שדה עובד

שדמי ראובן - "שמדרה"

שומרוני נחום

שור אלכסנדר - "אלכס"

שורק סיומקה - "סיומה"

שורץ שלום

שושן יצחק

שחר אליהו - "כושי"

שכנר דוד

שני חיים - "סרגיי"

שנער זאב

שפירא יהודה

שקלר לאונרד - "לני"

תירוש ברוך - "בוטרוס"

תלם בנימין - "ביני"


באתר מפורסמים סיפורים אישיים רבים; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן הכתוב בהם באחריות בלעדית של כותביהם.

Copyright© 2006 - 2022: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.