סיפור הפלגת 'קרב עמק איילון'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

5/1948, 706 מעפילים

ספינת המעפילים 'קרב עמק איילון' (שם מקורי Fabio, כינוי "המורד") נקראה ע"ש הקרבות בעמק איילון, אשר התחוללו ממש בעת הפלגתה. הפלגתה סוגרת את רשימת ההפלגות של עליה ב'. למעשה הספינה יצאה לדרך לאחר הכרזת המדינה והגיעה באין מפריע לארץ. היא נכללת ברשימת הפלגות עליה ב' משום שהפעלתה הייתה עדין במסגרת המבצעית של מפעל ההעפלה.

הספינה הפליגה מחוף במפרץ בנדול שבצרפת עם 706 מעפילים. מפקדה היה דוד שטרן, והמלווים הנוספים היו וילי רוסטוקר, גלעדה לוי (בתפקיד חובשת) וה'גדעונית' רות חייקין. הצוות היה איטלקי.

היה חשש שהצי המצרי יתנכל לספינה ולצורך הגנתה היא חומשה במספר מקלעים, אולם ההפלגה עברה ללא אירועים מיוחדים (למעט הזעקת שוא כאשר ספינת חיל הים "אילת" התקרבה אליה ולא היה ברור תחילה באיזו ספינת מלחמה מדובר). הספינה הורידה את מעפיליה באמצעות סירות הפלי"ם בחוף קיסריה ב- 29 במאי 1948. לאחר מכן המשיכה לנמל חיפה שהיה עדין בשליטת הבריטים. צוות המלווים עזב את הספינה בסירה למעגן הקישון שהיה בשליטת צה"ל.

במהלך מלחמת העצמאות ביצעה עוד שתי הפלגות במסגרת עלית גח"ל והפלגת רכש נשק אחת (ראה עדותו של יהודה בן-צור בנושא).

[כתב: צבי בן-צור]


קטעים נבחרים מיומן הספינה


ספינת המעפילים קרב עמק איילון
על סיפון ספינת המעפילים 'קרב עמק איילון' שהפלגתה חתמה את מפעל ההעפלה


באתר מפורסמים סיפורים אישיים רבים; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן הכתוב בהם באחריות בלעדית של כותביהם.

Copyright© 2006 - 2024: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.