סיפור הפלגת 'מולדת'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

3/1947, 1,568 מעפילים

את הפלגת המעפילים 'מולדת' ביצעה ספינה שבעברה הובילה משאות בפיורדים של נורבגיה. הספינה הוכנה לקראת הפלגתה לארץ בשבדיה ובנמל מרסיי בצרפת.

הספינה הפליגה מאזור מטפונטו באיטליה ב- 23 במרץ 1947 עם 1,568 מעפילים. המעפילים הועלו בחשאי לספינה בסירות גומי לאורך כבל שנמתח מהחוף לספינה. מפקדה היה פבי גבר, והמלווים הנוספים היו אלכס דותן (שכט), גד היילברון, אהרון שכטמן, וה'גדעוני' מנחם בן-ימי (שהיה גם מעפיל בספינה, מבוגרי קורס ה'גדעונים' במרסיי). את צוות המלווים תיגברו שני ארצישראליים נוספים (שליח ואיש ארגון ה'הגנה').

מייד עם הפלגתה נטתה הספינה על צידה. במשך כל ההפלגה נערכו ניסיונות לאזנה לנוכח נטייתה ההולכת וגוברת, אך המצב רק הלך והחמיר עם התרקנותם של מחסני המזון ומיכלי המים. ב-29 במרץ נתגלתה הספינה באזור קפריסין ע"י מטוס סיור בריטי, ומשחתות החלו לעקוב אחריה. למחרת, בהיותה במרחק כ- 30 מייל מהארץ, החלה הספינה לשדר קריאות S.O.S לאחר שנטיתה הגיעה כבר ל-20 מעלות, מים החלו לחדור לחדר המכונות, ומשאבות המים חדלו מפעולתן. צוות טכני מהמשחתות הבריטיות עלה לספינה לעזור. התברר שיש הכרח לפנות באופן מיידי מחצית מהמעפילים, והם הועברו למשחתות הבריטיות שלקחו אותם לנמל חיפה. יתר המעפילים נותרו בספינה שנגררה לנמל חיפה ב- 31 במרס. המעפילים הועברו תוך התנגדות לאוניות גירוש והובלו לקפריסין.

[רשם: צבי בן-צור]


אלכס דותן
המלווה אלכס דותן (שכט) מספר
מנחם בן-ימי
ה'גדעוני' מנחם בן-ימי מספר

ספינת המעפילים מולדת
ספינת המעפילים 'מולדת' נוטה על צידה

סיקור הגעת הספינה ארצה בעיתון דבר
סיקור הגעת הספינה ארצה בעיתון דבר, 1 באפריל 1947


powered by FreeFind

האתר מפרסם סיפורים אישיים רבים כפי שנכתבו ע"י האנשים עצמם; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן כל הנכתב באחריות בלעדית של הכותבים.

Copyright© 2006 - 2021: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.