החבורה       

חזור לדף הבית

במסגרת הכוחות של בעלות הברית שפלשו לאיטליה בשנת 1943, הגיעו מצפון אפריקה גם יחידות תובלה ושירותים ממגויסי היישוב היהודי בא"י לצבא הבריטי. בשלהי שנת 1944 הגיעה לאיטליה גם הבריגאדה היהודית (החי"ל). אנשי יחידות אלה יצרו את הקשר הראשון עם הפליטים היהודים ניצולי השואה באיטליה והקימו עבורם מחנות, מטבחים ומחסני הלבשה.

בין כל העוסקים במלאכה התבלטה במיוחד קבוצה של אנשי ה'הגנה' ששרתו ביחידת ההובלה 462 של הצבא הבריטי שהתמקמה לאחר כיבוש איטליה במילאנו. בהנהגתו של רס"פ היחידה אליהו בן חור (כהן) הם גיבשו במהלך שנת 1944 ותחילת 1945 את 'החבורה' קבוצה שנטלה על עצמה לעסוק בהובלת הפליטים ובאיסוף הובלה ואחסון ציוד עבורם. לפעילות 'החבורה' צורפו גם אנשים מיחידות הובלה אחרות (178, 179, 468 ו- 650), ובשיא פעילותה היא הפעילה כ-50 משאיות. עם הגעתו לאיטליה של יהודה ארזי לרכז את נושא ההעפלה, הוא מצא בקבוצת 'החבורה' מסגרת אידיאלית לתמיכה בפעילותו. בראש 'החבורה' עמדו ישראל ליברטובסקי, שלהבת פריאר ומאיר דודזון [הערת מערכת]. פעיל בולט נוסף היה אבינועם "אבו" הורביץ.

׳החבורה׳ נקראה גם יחידת .T.T.G (ר"ת של "טלחאס טיזי גשפטים" "עסקי שק בתחת" בתרגום לעברית), שם ששיקף את המודוס אופרנדי שלה: זיוף מסמכים והשגת מזון, דלק וציוד בדרכים לא חוקיות (קרי גניבה מהצבא הבריטי והאמריקאי). הם השתמשו במשאיות של הצבא הבריטי על מנת להוביל פליטים וציוד, לעיתים תוך שימוש במסמכים מזויפים של יחידות פיקטיביות. פעילות נוספת חשובה של אנשי 'החבורה': איסוף נשק ברחבי איטליה ממקורות שונים והובלתו לבסיס המרכזי של המוסד לעליה ב' במג'נטה הסמוכה למילנו (בסיס א'), שם הוא נארז ונשלח מסווה באוניות סוחר לארץ (הקש כאן לפרטים).

בנוסף לאנשי 'החבורה' יש לציין את פעילותם של אנשי 'סולל בונה' מהארץ ששרתו בפלוגת ההנדסה 745 של הצבא הבריטי. תפקידם היה לתחזק את מחנות הצבא הבריטי, אך "מהצד" הם דאגו להסב עשרות חוות ברחבי איטליה למחנות מעבר עבור הפליטים, ע"י הוספת מתקני שירותים, מטבחים ומבנים אחרים שהיו נחוצים לקליטת המספר הגדול של פליטים (בין היתר סייעו לקבוצת הילדים שנודעה בכינוי 'ילדי סֶלבינוֹ').

אנשי הפלי"ם שהגיעו לאיטליה לעסוק בעליה ב' מצאו עם בואם תשתית לוגיסטית איתנה לפעילותם 'החבורה'. לאחר "פרשת לה ספציה" באמצע 1946, שבמהלכה נעצרו ישראל ליברטובסקי ושלהבת פריאר, הבינו הבריטים את מלוא ההיקף של פעילות 'החבורה' ופעלו לחיסולה. החבורה כהתארגנות חשאית של ה'הגנה' בתוך הצבא הבריטי הגיעה לסוף דרכה; חלק מחבריה חזרו ארצה וחלק המשיך בפעילות הבריחה וההעפלה במסגרת המוסד לעליה ב'.

[רשם: צבי בן-צור]


אריה לובה אליאב מספר
אריה לובה אליאב
מספר על האניה
"סטפן בטורי"
[הערת מערכת]
יעקב - יענקל'ה - ארנון מספר
יעקב "יענקל'ה" ארנון מספר
מוטי הוד
מוטי הוד מספר
יוסף קורן
זכרונותיו של איש 'החבורה' יוסף קורן (קורונל)

סיפורו המדהים של יעקב אינגרמן
סיפורו המדהים של
יעקב אינגרמן

[הערת מערכת]
פרשת לה ספציה מפי אליעזר ביגר
פרשת לה ספציה מפי אליעזר ביגר
צבי ינאי
צבי ינאי מספר על הצלתו ע"י
אנשי הבריגדה ועליתו לארץ ב'מטרואה'

[הערת מערכת]

להלן קישורים לסיפורים האישיים של אנשי החבורה מאסופת הזכרונות "השערים פתוחים":


החבורה בפעולה
"החבורה" בפעולה

מוכנים לפעולה

מנהיגי החבורה
מנהיגי "החבורה" (מימין): ישראל ליברטובסקי, שלהבת פריאר, מאיר דודזון

powered by FreeFind

האתר מפרסם סיפורים אישיים רבים כפי שנכתבו ע"י האנשים עצמם; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן כל הנכתב באחריות בלעדית של הכותבים.

Copyright© 2006 - 2021: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.