סיפור הפלגת 'עליה'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

11/1947, 182 מעפילים

הספינה, ששמה היה 'אלברטינה', יצאה ב- 5 בנובמבר 1947 מחוף במפרץ בנדול, צרפת, עם 182 מעפילים על סיפונה. היא הייתה הספינה הראשונה שיצאה מצרפת לאחר 'אקסודוס', ומאחר וכבר לא ניתן היה להוציא למעפילים "ויזות" למדינה כלשהיא בדרום אמריקה, הם נאלצו לעלות לספינה בחשאי במבצע לילי תוך שימוש בסירות גומי שהעבירו אותם מהחוף לספינה.

על פי התכנית המקורית הייתה הספינה אמורה לפגוש את ספינת המעפילים 'קדימה' (שיצאה באותו יום מפלסטרינה, איטליה, עם 794 מעפילים) קרוב לחופי הארץ, להעביר אליה את מעפיליה ולשוב על עקבותיה, כפי שעשתה פעמים אחדות בעבר בתפקידה כספינת עזר של המוסד לעליה ב' באיטליה ובהתאם לשיטת שילוב שתי ספינות בהפלגות מעפילים שפיתח המוסד. מפקד הספינה היה יאיר ברקר, וה'גדעונים' - בתיה ומאיר ריינס.

ב-15 בנובמבר התקרבה הספינה לחוף הלבנוני. רק בשלב זה הצליחו ה'גדעונים' להתגבר על בעיות קשר ולדווח על מקום הימצאם. באותה שעה הפרידו רק כמה עשרות מיילים בין 'קדימה' לבין 'עליה', אולם תוכנית ההעברה של המעפילים השתבשה לאחר ש'קדימה' יורטה על-ידי הבריטים עוד בטרם תואם המפגש. בשלב זה ניתנו לספינה השם המבצעי 'עליה' וההוראה לנסות ולפרוץ את הסגר בחוף נהריה. מטוסי סיור ומשחתות בריטיות נעו באזור, אולם לא זיהו אותה כספינת מעפילים. עם שחר ה- 16 בנובמבר היא "עלתה" על החוף בנהריה, המעפילים ירדו במהירות, הועלו על אוטובוסים ופוזרו ביישובי הסביבה.

הערה: בתחילת דרכה של הספינה בשירות המוסד לעליה ב' היא ביצעה את הפלגות המעפילים לארץ 'פטר א' ו'פטר ב' (שמה הרשום באותו זמן היה 'פייטרו'; הוא שונה ל'אלברטינה' בנוב' 1946).

[כתב: צבי בן-צור]


ספינת המעפילים 'עליה'
ספינת המעפילים 'עליה'

אלברטינה
הספינה 'אלברטינה' (היא 'פייטרו', 'פטר' ו'עליה')דיווח על הגעת הספינות 'עליה' ו'קדימה' לארץ בעיתון 'המשקיף', נוב' 17, 1947

באתר מפורסמים סיפורים אישיים רבים; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן הכתוב בהם באחריות בלעדית של כותביהם.

Copyright© 2006 - 2023: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.