סיפור הפלגת 'פטר ב'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

10/1945, 174 מעפילים

הספינה Pietro ביצעה "סיבוב העפלה" שני תחת השם המנהלתי 'פטר ב' כחודש אחרי הפלגתה הראשונה (הפלגת 'פטר א').

הספינה הפליגה מחוף סמוך לטרנטו שבאיטליה ב- 15 באוקטובר 1945, כשעליה 174 מעפילים. גם הפעם מפקד הספינה היה אליעזר ערמון (ורש) וה'גדעוני' היה אברהם רייס. המלווה הנוסף בהפלגה זאת היה גד לסקר. הצוות האיטלקי היה אותו צוות מההפלגה הראשונה.

הספינה הגיעה לחוף שפיים ב- 22 באוקטובר בערב בלי שהתגלתה, והמעפילים הורדו בסירות לחוף שם כבר המתינו להם אוטובוסים של 'אגד'. הספינה הפליגה חזרה לאיטליה באותו לילה. להפלגה הצטרפו 23 שליחים לתיגבור מפעל ההעפלה.

בסיום דרכה חזרה לאיטליה עלתה על שרטון ונאלצה להיכנס לתיקונים בנמל בארי, שם נתפסה ב- 2 בנובמבר 1945 על ידי המשטרה הבריטית. לאחר מספר חודשים היא שוחררה בעזרת קשריה של עדה סרני, וחזרה לשירות כספינת עזר בשם 'אלברטינה' שתפקידה העיקרי היה להעביר מעפילים לספינות אחרות בלב ים (ראה סיכום על שילוב כלי שייט בהפלגות המעפילים). היא סיימה את שירותה בעליה ב' בנובמבר 1947 כספינת המעפילים 'עליה'.

[כתב: צבי בן-צור]


אברהם רייס
ה'גדעוני' אברהם רייס מספר
(בין היתר) על הפלגת 'פטר ב'

[הערת מערכת]
אליעזר ערמון
מפקד הספינה אליעזר ערמון
מספר (בין היתר) על הפלגת 'פטר ב'

אליעזר ערמון - מפקד הספינות 'פטר א', 'פטר ב', 'מקס נורדאו', 'מורדי הגיטאות', ומלווה בספינות 'חנה סנש' ו'עצמאות' אליעזר ערמון


פטר ב
הספינה Pietro, היא 'פטר א', 'פטר ב', 'עליה', ו'אלברטינה'


באתר מפורסמים סיפורים אישיים רבים; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן הכתוב בהם באחריות בלעדית של כותביהם.

Copyright© 2006 - 2024: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.