סיפור הפלגת 'קדימה'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

11/1947, 794 מעפילים

הספינה הוכנה לקראת הפלגתה לארץ במספנה ליד ונציה, איטליה. היא הפליגה ב- 5 בנובמבר 1947 מן האי פלסטרינה שמדרום לוונציה עם 794 מעפילים, ביניהם למעלה ממאה תינוקות וילדים מתחת לגיל 3. מפקדה היה זאב רותם. המלווים הנוספים היו זאב ("זאב'קה") פז, חיים וינקלר ("וינקי"), נירה הררי וה'גדעוני' מקס כהן.

העלאת המעפילים לספינה הסתיימה בארוע מביך
: עשרה אנשי פלי"ם ממאגר המלווים באיטליה, שסייעו בהעלאה ובהתארגנות המעפילים על הספינה, נרדמו על הסיפון ומצאו את עצמם כשהתעוררו מפליגים לארץ... ליד העיר אנקונה התקרבה הספינה לחוף, העשרה ירדו ממנה בסירת מנוע אך נתפסו ונעצרו כמהגרים בלתי חוקיים. רק כעבור שלשה ימים, משבוששו להגיע חזרה למטה 'המוסד' במילאנו, החלו החיפושים אחריהם, הם אותרו בבית הסוהר באנקונה, ושוחררו לבסוף בהתערבותה של עדה סרני.

לפי התוכנית המקורית הספינה הייתה אמורה לקלוט בלב ים, קרוב לחופי הארץ, 180 מעפילים מספינת העזר 'אלברטינה' (שיצאה מצרפת באותו יום ש'קדימה' יצאה מאיטליה), בהתאם לשיטת שילוב שתי ספינות בהפלגות המעפילים. אולם המפגש לא יצא אל הפועל משום ש'קדימה' יורטה ע"י הבריטים עוד בטרם היה זמן לתאמו (בעקבות זאת 'אלברטינה' המשיכה לכיוון הארץ, קיבלה את השם המבצעי 'עליה', והצליחה לפרוץ את ההסגר ולהוריד את מעפיליה בחוף נהריה).

מטוס סיור גילה את 'קדימה' ב- 15 בנובמבר וכעבור שעות אחדות נצמדה אליה משחתת, שליוותה אותה עד כניסתה לנמל חיפה למחרת. לא אורגנה התנגדות לתפיסת הספינה בגלל המצב הרעוע של הספינה וריבוי התינוקות והילדים. המעפילים נשלחו למעצר לקפריסין. חיים וינקלר ונירה הררי הצטרפו למעפילים שהועברו לקפריסין. יתר המלווים הסתתרו ב"סליק" שבספינה, וכרגיל חולצו מאוחר יותר ע"י פועלי ניקיון של 'סולל בונה'.

[כתב: צבי בן-צור]


המעצר באנקונה
מסיפון 'קדימה'
לבית הסוהר באנקונה

[הערת מערכת]
קיפי
אריה "קיפי" קפלן
מספר על הכנת הספינה
זאב רותם
זאב רותם - מפקד הספינה -
מספר על הפלגתה


ספינת המעפילים 'קדימה'ילדים מורדים מהספינה בנמל חיפהחיילים בריטים בוחנים את ה"פקעלעך" של המעפילים בנמל חיפהדיווח על הגעת הספינות 'עליה' ו'קדימה' לארץ בעיתון 'המשקיף', נוב' 17, 1947

באתר מפורסמים סיפורים אישיים רבים; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן הכתוב בהם באחריות בלעדית של כותביהם.

Copyright© 2006 - 2023: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.