הגדעונים       

חזור לדף הבית

"גדעוני הוא איש הקשר (אלחוטן מורס) של 'ההגנה', שקיים את הקשר בין הארץ לחו"ל,
באוניות או מתחנות יבשה"
- הגדרתו של גבי שריג, היסטוריון חיל הקשר

ארגון 'ה'הגנה' הפעיל שלש רשתות קשר אלחוט: (1) רשת 'אבינועם' שהוקמה באמצע שנות השלושים וקיימה קשר בין מפקדת 'ההגנה' לישובים, ובעיקר ישובים מרוחקים, ולמפקדות המשנה במחוזות; (2) רשת 'תמר' שהוקמה עם יסוד הפלמ"ח וקיימה קשר בין מפקדת הארגון לפלוגותיו; (3) רשת 'גדעון' שקיימה קשר אלחוטי בין מטה 'המוסד לעליה ב' בארץ למרכזי הפעילות בחו"ל; אוניות המעפילים אחרי מלה"ע ואוניות רכש הנשק צוידו בציוד מתאים והוכנסו לרשת זו (בספינות שהגיעו לפני מלה"ע היו מקלטים בלבד והקשר האלחוטי אתן היה חד-כיווני בלבד). רשת גדעון וכ-180 הגדעונים שהפעילו אותה מלאו תפקיד קריטי בפעילויות מפעלי ההעפלה והרכש.

רובו של הציוד (מקלטים ומשדרים) פותחו והורכבו ע"י טכנאים ומהנדסי אלקטרוניקה חברי 'ההגנה'. המכשירים הוסתרו בדר"כ במזוודות. מפעילי רשת 'גדעון' היו אלחוטנים שהוכשרו במסגרת קורסים של ה'הגנה' ושרתו ברשתות המקומיות בארץ. נוסף לכך הוכשרו כ-20 יודעי עברית מבין המיועדים להעפלה בקורס הידוע כ "קורס מרסיי" מכיוון שנערך במרסיי, צרפת. רוב הבוגרים שמשו כ'גדעונים' באוניות המעפילים.

התחנות הקבועות של המערכת קשר 'גדעון' כללו את המרכזת בארץ (תחנת "דפנה" בת"א) ותחנות בפריז, מרסיי, מילאנו, רומא ובוקרשט (ובהמשך גם פראג). 'גדעונים' שולבו בקבוצות ה'מלווים'  של אוניות המעפילים אחרי מלה"ע ואוניות הנשק לצורך הפעלת ציוד הקשר שהותקן באוניות. המשדרים פותחו ע"י טכנאים ומהנדסים חברי ההגנה והותקנו במזוודות. המקלטים נרכשו בשוק החופשי. על אוניות שנרכשו בארה"ב כמו אולואה ('חיים ארלוזורוב'), 'אקסודוס' ועוד, היו בד"כ מערכות מקוריות שהותאמו להשתלב ברשת 'גדעון'. הופעלו גם מכשירים ניידים במזוודות בהם הצטיידו צוותי החופים מהם יצאו אוניות ההעפלה. מערכות הקשר נוהלו בתנאי מחתרת קפדניים מטעמי ביטחון (ברבות הימים התברר ששלטונות המודיעין של צרפת ואיטליה ידעו לא מעט על מערכות הקשר, אך פיקחו עליהן רק על מנת להבטיח שאינן משמשות ארגוני מחתרת עוינים).

בסוף שנת 1947 התחילה הפעילות סביב עסקאות הנשק עם צ'כוסלובקיה. בפראג הוקמה נציגות המוסד בראשותו של אהוד אבריאל. לפעילות המסיבית והאינטנסיבית של משלוחי הנשק מצ'כוסלובקיה לארץ, באוויר ובים (דרך יוגוסלביה), נדרש קשר אמין. שלטונות פראג אישרו הקמת תחנת אלחוט בבית הנציגות. הציוד לתחנה נרכש מעודפי הצבא האמריקאי בבלגיה, נארז ונשלח במטוס צכי לפראג. היה זה בזמנו ציוד משוכלל ביותר ששידר בעוצמות שטרם היו ידועות ל'גדעונים'. כך הוקמה מערכת הקשר הראשונה של מדינת ישראל, עוד בטרם נולדה. עם הקמת המדינה הפכה התחנה בפראג לתחנת הקשר הראשונה של מערכות החוץ והביטחון. במערכת היורשת של רשת 'גדעון' הידועה היום כ'שרות ת.ח.ל.' (תחנות חו"ל) שולבו בהמשך כל תחנות הקשר בשגרירויות ישראל בעולם. 

[רשם: צבי בן-צור, עפ"י סיכום מאת ה'גדעוני' אורי גורן]


אורי גורן
אורי גורן מספר על פראג
מאיר בינט ז''ל
מאיר (מקס) בינט ז"ל
עזריאל ענב ז''ל
סיפורו של עזריאל ענב, ובמרכזו שידורו ההיסטורי מהאקסודוס
קורס הגידעונים במרסיי
הקורס המיוחד של
 ה'גדעונים' במרסיי

יוכי יהל מספרת
יוכי יהל מספרת
יחיאל אדמוני מספר
יחיאל אדמוני מספר על הספינה 'ל"ה גיבורי גוש עציון' ועל תחנת 'הבריחה' בגנדנוולד, אוסטריה
יואש צידון
יואש "צ'אטו" צידון מספר על פעילותו בצרפת
[הערת מערכת]
אלכס שור מספר על תפישת תחנת האלחוט בפריז
אלכס שור מספר על תפישת תחנת האלחוט בפריז

נחום מנור - מונדרר
סיפורו של נחום מנור (מונדרר) - ניצול שואה מ'רשימת שינדלר' שהעפיל ארצה כ'גדעוני' האוניה 'התקווה'
אורי ומרגה גורן
אורי גורן מספר על הווי הגדעונים
זכי קיני
זכי קיני מספר

הגדעונית חביבה "ביבה" נפחא מעידה על מחנות קפריסין

מצגת על פועלו של משה "זיק" ירושלמי, מפקד ה'גדעונים' באירופה ולאחר מכן בארץ ומקים שירות תח"ל [הערת מערכת]

אפיזודה מפעילות הגדעונים במפעל הרכש: איתן יעקבסון מעיד על מעצרו יחד עם חברו הגדעוני מייק הררי באיטליה בחשד לרצח! [הערת מערכת]

סיפורו של הגדעוני אברהם הרגדעונים
הגדעונים בפעולה

קורס מרסיי
חברים בקורס הגדעונים במרסיי בטיול למונקו

הגדעונים - במורשתם נלך
סרט שהופק עבור העמותה להנצחת חללי חיל הקשר והתקשוב
במאי: גד אייזן, 2016powered by FreeFind

האתר מפרסם סיפורים אישיים רבים כפי שנכתבו ע"י האנשים עצמם; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן כל הנכתב באחריות בלעדית של הכותבים.

Copyright© 2006 - 2021: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.