יומנו של אבנר ("סקנדי") גלעד       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות> פרשת אקסודוס 1947

ההעפלה


ימאי הפלי"ם אבנר גלעד, המכונה "סקנדי", הגיע לצרפת במאי 1947 והיה אחראי על מחנה מעפילים, שאנשיו הפליגו ב'אקסודוס 47'. לפורט דה-בוק הוא הגיע במסגרת חברי הפלי"ם, בפיקודו של ניסן לויתן, שנועדו ל"קבל את פני" שלושת אוניות הגירוש הבריטיות שהובילו את מעפילי 'אקסודוס 47' חזרה לארץ המוצא, צרפת. אבנר נצטווה להצטרף לאחת האוניות על מנת לארגן את המעפילים להתנגדות לירידה מהאוניות ולעזור להם במצוקתם.

ב-31 ביולי 1947, יומיים לאחר הגעת האוניות לפורט דה-בוק, הוא הצליח להצטרף למעפילים באוניה RunnyMede Park, שהיתה אונית-הדגל של שיירת הגירוש. בערב ה-21 באוגוסט, לפני שהאוניות עמדו להפליג להמבורג, נצטווה אבנר לרדת מהאוניה על רקע מחסור בימאים להמשך פעילות ההעפלה. במהלך 22 ימי שהותו באוניה הוא ניהל יומן המשקף בפרוטרוט את חיי המעפילים ואת הקשר עם חפ"ק 'המוסד לעליה ב' בחוף פורט דה-בוק.

את היומן מסר סקנדי לפני ירידתו מהאניה למרדכי רוזמן – המנהיג הכריזמטי הבולט של מעפילי ה'אקסודוס' - והיא התגלגלה לארכיון 'מורשת' שבגבעת חביבה בלי שזהות הכותב תהיה ידועה. רק ב-1982 שמע סקנדי מנחום בוגנר (מעפיל ב'תיאודור הרצל' וחוקר ההעפלה, מחבר הספר 'ספינות המרי') על היומן, זיהה את כתב ידו ותעלומת כותב היומן נפתרה.

[כתב: צבי בן-צור]


הסברים והערות לקיצורים והתבטאויות ביומן הנחוצים להבנתו ע"י "מי שלא היה שם"

היומן של סקנדי


"סקנדי" - כותב היומן סקנדי


אנית הגירוש 'ראנימיד פארק' עוגנת מחוץ לנמל פורט-דה-בוק

באתר מפורסמים סיפורים אישיים רבים; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן הכתוב בהם באחריות בלעדית של כותביהם.

Copyright© 2006 - 2024: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.