סיפור הפלגת 'אף על פי כן'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

9/1947, 434 מעפילים

ראשיתה של האוניה כנחתת טנקים מדגם LCT מספר 147, שנבנתה בקנדה ב-1941. היא השתתפה בפלישת בעלות הברית לצפון אפריקה לצורך בלימת התקדמותו של רומל. לאחר המלחמה נקנתה ע'י חברת ספנות איטלקית לצורך הובלת תוצרת חקלאית. ב1946 נרכשה ע'י המוסד לעלייה ב' ובקיץ 1947 החלו ההכנות ליציאתה מאיטליה.

באמצע ספט. 1947 הפליגה ארצה ועל סיפונה 434 מעפילים חברי תנועות נוער ציוניות. ברקע אותם ימים עצירת האוניה 'אקסודוס 1947' ע'י הבריטים וגירוש מעפיליה חזרה לאירופה, ושם הספינה נועד לשקף את נחישות היישוב ומחוייבותו להמשך מפעל ההעפלה על אף החרפת המאבק של הבריטים נגד המפעל. צוות מלווי האוניה כלל את המפקד יצחק ("איציק") לנדואר, יהושע ("אוסי") רביד, אליהו ("כושי") שחר ואת ה'גדעונים' יוסף לזרובסקי וחיה בן מאיר.

לקראת התקרבות האוניה לחופי הארץ היא התגלתה ע"י מטוס סיור בריטי. כאשר האוניה הגיעה לאזור מול חוף ניצנים היא יורטה ע''י משחתות בריטיות ובעימות האלים שהתפתח נהרג המעפיל נח גולדפרב ז"ל ונפצעו מספר מעפילים נוספים. האוניה נגררה לנמל חיפה והמעפילים הוגלו לקפריסין.

לאחר עזיבת הבריטים הושמשה האוניה וצורפה אל שייטת הנחתות של חיל הים, בה שימשה כספינת אימונים ליחידת נחיתה של החיל בתקופת מלחמת העצמאות. לאחר מכן שימשה מספר שנים כאוניית בסיס לשייטת 11 (שייטת הנחיתה) עד להוצאתה משרות. הקש כאן לפרטים על הנחתת-אחות של 'אף על פי כן' ששירתה בחיל הים נושאת השם 'גוש עציון'.

בשנת 1969 הוצבה במוזיאון ההעפלה וחיל הים שבחיפה.

[רשם: צבי בן-צור]


יוסף לזרובסקי
יוסף לזרובסקי ה'גדעוני' מספר
אליהו שחר
המלווה אלי ("כושי") שחר
מספר על ההפלגה
אוסיהמרגלת בטי
המרגלת שאהבה אותי -
המלווה יהושע ("אוסי") רביד
מספר על המרגלת הבריטית בספינה


אף על פי כן
ספינת המעפילים 'אף על פי כן' מוצגת במוזיאון ההעפלה וחיל הים שבחיפה

אף על פי כן
מעפילי הספינה משתזפים על סיפונה (מסומנת באקס: בטי, "השתולה" הבריטית)

נח גולדפרב ז''ל

powered by FreeFind

האתר מפרסם סיפורים אישיים רבים כפי שנכתבו ע"י האנשים עצמם; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן כל הנכתב באחריות בלעדית של הכותבים.

Copyright© 2006 - 2021: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.