סיפור הפלגת 'ארבע חרויות'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

8/1946, 1,024 מעפילים

נקראה ע"ש ארבעת עקרונות החירות אשר נוסחו ע"י נשיא ארה"ב רוזוולט ב-1941: חירות הדיבור, חירות האמונה הדתית, חירות ממחסור וחירות מפחד [הערת מערכת] .

מדובר באותה ספינה, שם מקורי Fede, שהפליגה במאי 1946 תחת השם 'דב הוז'. הספינה יצאה לדרך ב- 23 באוגוסט 1946 ממעגן בוקה די מגרה (איטליה) ועל סיפונה 1,024 ניצולי שואה (בין המעפילים הייתה קבוצה של למעלה ממאה איש שהגיעה במשאיות מהכשרה בשם 'מקור ברוך' שהתקיימה בעיירה באקולי שליד נאפולי; יתר חברי אותה הכשרה העפילו קודם לכן בספינה 'עמירם שוחט'). ליוו את הספינה פבי גבר שהיה מפקדה, פטר הופמן וה'גדעוני' אלי זהר. ביוזמתו של ראש שלוחת ה'מוסד' באיטליה יהודה ארזי, הצטרפה בעילום שם להפלגה העיתונאית האמריקאית קלייר נייקינד, על תקן של מעפילה; היא פרסמה לאחר מכן ספרון על המסע בשם "מטרתנו הייתה פלסטינה" [הערת מערכת].

האוניה הגיעה בתנאי הפלגה קשים למרחק של 30 מייל מחוף תל אביב, שם נתגלתה ע"י הבריטים. המשתלטים על האנייה נתקלו בהתנגדות אלימה במיוחד של המעפילים. הייתה זאת הפעם הראשונה שמעפילים גילו התנגדות אלימה לניסיון השתלטות בריטי בלב ים. הספינה נגררה לחיפה והמעפילים גורשו לקפריסין.

[רשם: צבי בן-צור]


פבי גבר
מפקד הספינה פבי גבר מספר
 (בין היתר) על ההפלגה
עקיבא רשף
המעפיל בספינה עקיבא וורשבצ'יק (רשף) מספר

הספינה ארבע חירויות
הספינה 'ארבע חרויות', שנקראה ע"ש ארבעת עקרונות החירות
אותם ניסח הנשיא רוזוולט


גירוש מעפילי הספינה
גירוש מעפילי הספינה בנמל חיפה

ארבעת החירויות הבסיסיות ע''פ רוזוולט
קטע מנאומו המפורסם של הנשיא רוזוולט מה-6.1.1941 בו הגדיר
 את ארבעת החירויות הבסיסיותpowered by FreeFind

האתר מפרסם סיפורים אישיים רבים כפי שנכתבו ע"י האנשים עצמם; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן כל הנכתב באחריות בלעדית של הכותבים.

Copyright© 2006 - 2021: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.