סיפור הפלגת 'גבריאלה'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

9/1945, 40 מעפילים

הספינה הוכנה לקראת הפלגתה לארץ בנמל פיראוס. היא הפליגה ממפרץ קטן סמוך לפיראוס ב- 2 בספטמבר 1945 עם 40 מעפילים. מפקדה היה יצחק אלשיך. הצוות היה יווני. בספינה לא היה אף מלווה נוסף, ולא 'גדעוני'. 

הספינה הגיעה ב- 9 בספטמבר אל מול ראש הכרמל מבלי שהתגלתה על-ידי הבריטים. שם אמורה הייתה לפגוש סירה של הפלי"ם ובעזרתה להוריד את המעפילים, אך שני כלי השייט לא מצאו זה את זה. 'גבריאלה' הגיעה בכוחות עצמה לחוף קיסריה, המעפילים ירדו לחוף, והספינה הפליגה חזרה ליוון.

הפלגת הספינה התרחשה בשלב הראשון של ההעפלה אחרי מלה"ע שבו הבריטים עדין לא התארגנו לתפיסה שיטתית של הספינות. 'גבריאלה' היא השלישית ברשימת שמונה ההפלגות הראשונות (עם מספר כולל של קצת למעלה מאלף מעפילים), שמאפיין משותף להן הוא שמעפיליהן נכנסו לארץ מבלי שנתפסו ע"י הבריטים.

'גבריאלה' הייתה ספינת המעפילים הראשונה שיצאה מיוון. סה"כ יצאו מיוון רק 4 ספינות ('גבריאלה', 'ברל כצנלסון', 'חביבה רייק' ו'הנרייטה סאלד') עם 1,249 מעפילים. היקף ההעפלה הנמוך מאד יחסית מיוון היה תוצאה של שני גורמים: היתרון הגיאופוליטי הברור של איטליה וצרפת על פני יוון וההשפעה הרבה שהייתה לבריטים על שלטונות יוון. בסוף 1946 סגר המוסד לעליה ב' את שלוחתו ביוון ויאני אבידוב שעמד בראש השלוחה, עבר לעסוק בהעפלה מצפ' אפריקה.

[כתב: צבי בן-צור]


נתיב הפלגת 'גבריאלה'
נתיב הפלגת 'גבריאלה'

באתר מפורסמים סיפורים אישיים רבים; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן הכתוב בהם באחריות בלעדית של כותביהם.

Copyright© 2006 - 2024: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.