סיפור הפלגת 'התקווה'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תיאורי הפלגות

5/1947, 1,414 מעפילים

אוניית המעפילים 'התקווה' הייתה מ"האוניות האמריקאיות" של המוסד לעליה ב' היא נרכשה בארה"ב באמצעות חברת קש של המוסד לעליה ב' וצוותה היה מבוסס על אנשי מח"ל בהעפלה. האונייה הייתה בעברה אונייה צבאית והספיקה להשתתף בשתי מלחמות העולם לפני שהוסבה לפעילות מסחרית אחרי מלה"ע. עם רכישתה קיבלה האונייה את השם 'טריידווינדס' (Tradewinds). היא הוכשרה למשימת ההעפלה שלה בנמלי ליסבון בפורטוגל ופורטו ונרה באיטליה, תחת פיקוחם של יהושע בהרב (רבינוביץ') ואברהם זכאי, בהתאמה.

האונייה הפליגה ב- 8 במאי 1947 מבוקה די מגרה באיטליה, כשעליה 1,414 מעפילים (חלק מהמעפילים עלה על האונייה יומיים קודם לכן בעיירת החוף בוליאסקו הסמוכה לגנואה,
מהחוף הסלעי של וילה שם ששימשה מחנה מעבר של 'המוסד לעליה ב'; בגלל מזג אוויר קשה הוסעו יתר המעפילים לבוקה די מגרה ושם עלו על האוניה). מפקדה היה ישראל רותם, והמלווים הנוספים היו אלכס שור, מאיר פליק וה'גדעוני' נחום מנור.
המתנדב סידני ילין החליף את רב החובל האמריקני שנשכר להוביל את האונייה מארה"ב לצרפת (שאול ילין, אחיו של סידני, היה גם הוא במתנדבים). בין המתנדבים אנשי צוות האונייה היה גם המתנדב מקנדה עמנואל "מני" ויינשטיין (המוכר בעיקר בכינויו "וינגי" Wingy) שלאחר שחרורו מהמעצר בקפריסין הצטרף לפלי"ם (במלחמת העצמאות נלחם בקרבות י-ם; לאחר מכן הצטרף לחה"י ונטל חלק בהפלגות רכש). 

במהלך ההפלגה היו שתי לידות. ב- 16 במאי גילה אותה מטוס סיור בריטי, וכעבור זמן מה החלה משחתת ללוותה. עפ"י עדותו של הגדעוני נחום מנור (הרצ"ב) ניתנה בשלב זה הוראה לשנות את שם האונייה לאוניית ה'הגנה' 'ארתור ג'יימס בלפור', אך תוך זמן קצר שונתה ההוראה והאונייה קיבלה את שמה הידוע – 'התקווה' (על דופן מבנה הסיפון נרשם השם: התקוה). למחרת הצטרפו חמש משחתות נוספות, והן השתלטו על האנייה בהתקפת בזק, תוך הפעלת גז מדמיע, בהיותה במרחק קילומטרים אחדים צפונית לראש הנקרה. המעפילים הועברו באותו לילה לאוניות גירוש שלקחו אותם לקפריסין. המלווים הסתתרו בסליק באונייה משם חולצו כעבור שעות אחדות. אנשי הצוות המתנדבים נעצרו יחד עם המעפילים במחנות בקפריסין; כמה מהם סייעו למשה נחשון (ליפסון), איש "החוליה" לחבלה ימית, במבצע החבלה באוניית הגירוש 'אמפייר לייף גארד'.

במהלך מלחמת העצמאות "נשלפה" האונייה מ"צי הצללים" והוכשרה לשירות בחיל הים, אך היא שרתה בו תקופה קצרה מאד (נושאת השם 'התקווה' ק-22) מאחר והסתבר שאין היא מתאימה לחיל מבחינה טכנית.

[כתב: צבי בן-צור]


גדעוני האונייה נחום מנור מספר על ההפלגה

סיפור הכשרת האוניה בנמל ליסבון, פורטוגל


ישראל רותם, מפקד הספינות 'נתן ב', 'תל חי', 'כ"ג יורדי הסירה', ו'התקווה' ישראל רותם

צקס נורדאו
אנית המעפילים 'התקווה'

הבריטים משתלטים על התקווה
כוחות בריטיים במהלך ההשתלטות על האונייה


באתר מפורסמים סיפורים אישיים רבים; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן הכתוב בהם באחריות בלעדית של כותביהם.

Copyright© 2006 - 2024: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.