"צי הצללים"       

חזור לדף הבית> ההעפלה

במהלך פעילות ההעפלה בשנים 1945-8 נערכו 66 הפלגות ע"י 62 ספינות, ש-44 מהן נתפסו ע"י הבריטים. הספינות שנתפסו נקשרו לשובר הגלים בנמל חיפה ועם הצטברותן בנמל זכו לכינוי "צי הצללים" אוסף הולך וגדל של ספינות לא מאוישות ולא מתוחזקות. עד מהרה הפך "הצי" הזה למטרד לפעילות הנמל והבריטים נאלצו לשכור את שרותי חברת 'העוגן' – חברת בת של סולל בונה – ע"מ שתטפל בסידור וקשירת הספינות. בין היתר סייעו עובדי 'העוגן' לימאי הפלי"ם ואנשי צוות שהסתתרו בסליקים בעת הורדת המעפילים להסתלק מהנמל.

'השירות הימי', ששמו הוסב ל'חיל הים' אחרי מספר חודשים, הוקם באפריל 1948 מבלי שעמדו לרשותו כלי שייט קרביים. את כלי השייט הקרביים הראשונים שלו קיבל מספינות שנשלפו מצי הצללים – הקש כאן לפרטים.

גם האוניה 'אקסודוס 1947' נמנתה על צי הצללים. היא עגנה בנמל ללא שימוש עד שפרצה בה שריפה שהרסה אותה באוגוסט 1952 ועם הלהבות נגוזו גם התכניות להפכה למוזיאון ההעפלה.


בכייה לדורות: 'אקסודוס' עולה באש, נמל חיפה אוגוסט 1952.
הרעיונות להפכה למוזיאון נגוזו עם הלהבות


powered by FreeFind

האתר מפרסם סיפורים אישיים רבים כפי שנכתבו ע"י האנשים עצמם; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן כל הנכתב באחריות בלעדית של הכותבים.

Copyright© 2006 - 2021: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.