סיפור הפלגת 'קדימה'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

11/1947, 794 מעפילים

הספינה הוכנה לקראת הפלגתה לארץ במפרץ ליד ונציה באיטליה. היא הפליגה ב- 5 בנובמבר 1947 מן האי פלסטרינה שמדרום לוונציה עם 794 מעפילים, ביניהם למעלה ממאה תינוקות וילדים מתחת לגיל 3. מפקדה היה זאב רותם. המלווים הנוספים היו זאב ("זאב'קה") פז, חיים וינקלר ("וינקי"), נירה הררי וה'גדעוני' מקס כהן.

העלאת המעפילים לספינה הסתיימה בארוע דרמטי ומביך. עשרה אנשי פלי"ם ממאגר המלווים באיטליה, שסייעו בהעלאה ובהתארגנות המעפילים על הספינה, נרדמו על הסיפון ומצאו את עצמם עושים דרכם ארצה... ליד העיר אנקונה התקרבה הספינה לחוף, העשרה ירדו ממנה בסירת מנוע אך נתפסו ונעצרו כמהגרים בלתי חוקיים. רק כעבור שלשה ימים, משבוששו להגיע חזרה למטה 'המוסד' במילאנו, החלו החיפושים אחריהם, הם אותרו בבית הסוהר באנקונה, ושוחררו לבסוף בהתערבותה של עדה סרני.

לפי התוכנית המקורית הספינה הייתה אמורה לקלוט בלב ים, קרוב לחופי הארץ, 180 מעפילים מספינת העזר 'אלברטינה' (שיצאה מצרפת באותו יום ש'קדימה' יצאה מאיטליה), בהתאם לשיטת שילוב שתי ספינות בהפלגות המעפילים. אולם המפגש לא יצא אל הפועל משום ש'קדימה' יורטה ע"י הבריטים עוד בטרם היה זמן לתאמו ('אלברטינה' קיבלה את השם המבצעי 'עליה', הצליחה לפרוץ את ההסגר ולהוריד את מעפיליה בחוף נהריה).

מטוס סיור גילה את 'קדימה' ב- 15 בנובמבר וכעבור שעות אחדות נצמדה אליה משחתת, שליוותה אותה עד כניסתה לנמל חיפה למחרת. לא אורגנה התנגדות לתפיסת הספינה בגלל המצב הרעוע של הספינה וריבוי התינוקות והילדים. המעפילים נשלחו למעצר לקפריסין. חיים וינקלר ונירה הררי הצטרפו למעפילים שהועברו לקפריסין. יתר המלווים הסתתרו ב"סליק" שבספינה, וכרגיל חולצו מאוחר יותר ע"י פועלי ניקיון של 'סולל בונה'.

[רשם: צבי בן-צור]


זאב רותם
זאב רותם מספר (בין היתר) על הספינה
המעצר באנקונה
מסיפון 'קדימה' לבית הסוהר באנקונה
[הערת מערכת]


ספינת המעפילים 'קדימה'ילדים מורדים מהספינה בנמל חיפהחיילים בריטים בוחנים את ה"פקעלעך" של המעפילים בנמל חיפה

powered by FreeFind

האתר מפרסם סיפורים אישיים רבים כפי שנכתבו ע"י האנשים עצמם; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן כל הנכתב באחריות בלעדית של הכותבים.

Copyright© 2006 - 2021: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.