סיפור הפלגת 'לנגב'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

1/1947, 647 מעפילים

ספינת המעפילים 'לנגב' (שם מבצעי 'אציל') הייתה מפרשית דו-תרנית בשם Merica עם תפוסה של כ- 400 טון ועם מנוע עזר 150 כ"ס שהפיק מהירות של כ- 6 קשרים. היא נחכרה באיטליה מ'הגוץ' (סוכן האוניות דנדריה) והוכנה על ידו לקליטת מעפילים במרסיי.

הספינה הפליגה ב- 18 לינואר 1947 מנמל סט שבצרפת עם 647 מעפילים. מפקד הספינה היה אפרים טלמון והמלווים הנוספים היו משה דפני ("הסיילור") ו'גדעוני' שזהותו לא זכורה. בתום הפלגה במזג אויר חורפי קשה מלווה בשרשרת תקלות טכניות ולוגיסטיות הגיעה הספינה כעבור שלושה שבועות לקרבת חופי הארץ. בליל 8-9 לפברואר היא נתפשה ע"י הצי הבריטי בקרבת קיסריה, אתר ההורדה המתוכנן. בקרב ההתנגדות נורה ונהרג המעפיל הרברט לזר ז"ל. בהודעה של הישוב על מותו, שהתפרסמה עוד בטרם נודע שמו, הוא כונה 'המעפיל האלמוני'. ספינת המעפילים הבאה שהגיעה ארצה (ב-17 בפברואר 1947) נקראה 'המעפיל האלמוני' לזכרו של הרברט לזר.

במקביל לאירוע בים, הקיף גדוד בריטי את קבוץ 'שדות-ים'. סירת פלי"ם שהגיעה מנוה-ים נתפשה ותשעת אנשיה נעצרו לכמה ימים. המצור הוסר עם עלות השחר, מבלי לפרוץ לקיבוץ. המעפילים גורשו למעצר בקפריסין.

[רשם: צבי בן-צור]


שמעון קאופמן
המעפיל האמריקאי שמעון
קאופמן מספר (באנגלית)
[הערת מערכת]
משה דפני
משה דפני ("הסיילור") מספר
(בין היתר) על ליווי ה'לנגב'
דו''ח הגידעוני
דו"ח ה'גדעוני' של הספינה 'לנגב'
[הערת מערכת]

מודעת אבל למעפיל 
האלמוני
הודעת האבל של הישוב על מותו של המעפיל הרברט לזר בקרב על הספינה 'לנגב'


ספינת המעפילים 'לנגב'

powered by FreeFind

האתר מפרסם סיפורים אישיים רבים כפי שנכתבו ע"י האנשים עצמם; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן כל הנכתב באחריות בלעדית של הכותבים.

Copyright© 2006 - 2021: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.