סיפור הפלגת "הפאנים"       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

12/1947, 15,240 מעפילים

מבצע הפלגת "הפאנים" האוניות 'עצמאות' ו'קיבוץ גלויות' עם 15,240 מעפילים הוא העדות המרשימה ביותר ליכולת התכנונית, אדמיניסטרטיבית ומבצעית שפיתח המוסד לעליה ב' בכלל והעומד בראשו, שאול אביגור, בפרט. סיפור הפלגתן שני בחשיבותו רק לסיפור הפלגת ה'אקסודוס' מבחינת ההד הציבורי הבינלאומי שעורר.

שתי אוניות משא אחיות, Pan York ו- Pan Crescent – שנת ייצור 1901, תפוסה 4,570 טון, אורך 110 מטר ורוחב של 18 מטר, מהירות 14 קשר – נרכשו ע"י המוסד לעליה ב' בארה"ב באמצעות חברת קש בבעלות יהודי אמריקאי (את הרכש ניהל זאב שינד, לימים יו"ר מועצת המנהלים של 'צים' בארה"ב), והפליגו לים התיכון במהלך מאי 1947 עם צוותים מקצועיים אמריקנים. בארה"ב הוטענו בפוספטים ומטען נוסף, כדי להסוות את מטרת ההפלגה. לצורך הכנתן לקליטת 6,500 מעפילים כל אחת (בפועל הן נשאו למעלה מ-15,000 מעפילים, כ-2,000 יותר מהמתוכנן), נשלחה ה'פאן יורק' למרסיי, הצוות האמריקני שוחרר, וצוות חדש בראשותו של רב החובל גד הילב תפס את מקומו. בצוות שירתו הספרדי אסטבן הרננדורנה ("קפיטן סטיב") בתפקיד הקצין הראשון ואפרים צוק בתפקיד מכונאי ראשי. יתר אנשי הצוות היו גולים ספרדים רפובליקנים ומתנדבים יהודיים אמריקנים. ה'פאן קרסנט' נשלחה לוונציה והצוות האמריקני הוחלף ע"י צוות איטלקי. באוגוסט הצטרפו המלווים, בפיקודם של ברצ'יק מגן ב'פאן קרסנט' וניסן לויתן ב'פאן יורק'. יוסי הראל מונה כמפקד המסע.

רומניה הסכימה בינתיים לאפשר יציאת 15,000 איש, בתנאי שהעלייה תעשה בנמל בולגרי. היציאה מבולגריה אפשרה גם הצטרפות של 420 מעפילים צעירים מיהדות בולגריה – "הסנונית הראשונה" בעלייה ההמונית של יהדות בולגריה שרוב רובה עלה תוך כדי מלחמת העצמאות (40,000 עד לאמצע 1949). כן הסכימה רומניה לאפשר ביצוע עבודות ההכנה באוניות בנמל קונסטנצה, לאחר שלחץ בריטי לא אפשר המשכן בצרפת ואיטליה. צוות ההתקנות בראשותו של גדע שוחט יצא בסוף אוגוסט על סיפון 'פאן יורק' לקונסטנצה ואילו 'פאן קרסנט', שהתעכבה בוונציה בגלל חבלה בריטית, הצטרפה בסוף ספטמבר.

הבריטים, שעקבו אחר האוניות מאז כניסתן לים התיכון וידעו על מטרתן, הפעילו לחץ על האמריקאים שילחצו מצדם על ראשי הישוב לבטל את ההפלגה. "הנימוק" העיקרי שלהם היה ש"בריגדה שלמה של בולשביקים" תגיע חו"ח לארץ. הממסד האמריקני, שממילא לא האמין בכוחו של הישוב היהודי לעמוד בפני הערבים, "קנה" את העמדה הבריטית והפעיל לחץ כבד על משה שרת ואנשיו לבטל את ההפלגה בטענה שהיא תחבל ביישום החלטת האו"ם מה-29 בנובמבר. שרת השתכנע שההפלגה אכן צריכה להדחות ודרש את התערבות בן-גוריון בנושא. מאחר ובן-גוריון נטה לקבל את עמדת שרת, נזעק שאול מאירוב-אביגור, ראש 'המוסד לעליה ב', ב-9 לדצמבר ארצה ע"מ למנוע החלטה על ביטול ההפלגה. שאול טען שאלפי המעפילים נשארו ללא אמצעי קיום באמצע החורף ושדחייה תביא לאסון כבד. הלחץ מלמטה עשה את שלו ובן-גוריון נסוג מהתנגדותו.

צוות בראשותו של יענק'לה סלומון, מג"ד הגד' ה-4 הראשון, ארגן הסעה ברכבות של  מעפילי האוניות מכל רחבי רומניה לנמל הבולגרי בורגס, משם הפליגו ב-26 בדצמבר. השמות המבצעיים שקיבלו היו 'עצמאות' ל'פאן קרסנט' ו'קיבוץ גלויות' ל'פאן יורק'. המלווים הנוספים על 'עצמאות' היו מיכה פרי, מאיר אברהם, אליעזר ערמון, גרישה שיינקמן, בצלאל פלדמן, גדע שוחט, יצחק - "אייק" - ארן (שהחליף את רב החובל האיטלקי לאחר הגעת האוניה לפמגוסטה), אברהם פרטקין, המתנדבים האמריקנים אבי ליבני, צ'רלי וייס, ויוג'ין אלכסנדר, וה'גדעונים' גד ליפשיץ וחיים גולדיס (שהיה גם 'גדעוני' בהפלגת 'ברכה פולד' ושנהרג במלחמת העצמאות ליד חולדה בעת ששימש כקצין קשר של השיירות לירושלים הנצורה). המלווים הנוספים על 'קיבוץ גלויות' היו זלמן פרח, גדע שוחט, עקיבא אופנבך, וילי רוסטוקר, וה'גדעוני' ראובן ("פופכן") אורן.

במהלך דרכן הושג הסכם עם הבריטים – המעפילים יגיעו ישירות למחנות המעצר בקפריסין, הבריטים לא יחרימו את האוניות או יעצרו את הצוותים, ויאפשרו לרבי החובלים, גד הילב ו"אייק" ארן, לתחזק את האוניות, שהושמו במעצר, עם צוות קטן. לאחזקת האוניות במצב כשיר לשייט סייע סוכן האוניות היווני מקומי פרודרומוס פפהווסיליו (לימים סוכן 'צים' בקפריסין, ראש אגודת הידידות ישראל-קפריסין, שהפך לדמות אגדית בשל פעולותיו במחנות המעצר בקפריסין). לאחר הקמת המדינה, ביולי 1948, הועברו ארצה בשתי האוניות רוב משוחררי המחנות בקפריסין, כ-30,000 במספר. שמה שם ה'פאן יורק' הוסב ל'קוממיות'.

[רשם: צבי בן-צור]סיפורו של שלום איתן- מעפיל
ב'פאן יורק'
יעקב סלומון
יעקב סלומון: ארגון "הפאנים"
ברצ'יק
דב מגן (ברצ'יק)
מספר על
ה'פאן קרסנט' - 'עצמאות'
מאירקה אברהם
מאירקה אברהם: סיפור
רכבת מעפילי ה'פאנים'
חיים סנש מספר על האוניה  פאן קרסנט
חיים סנש מספר על
ה'פאן קרסנט'
ראובן ''פופכן'' אורן
ה'גדעוני' ראובן "פופכן"
 אורן מספר (בין היתר) על ההפלגה
פיני אשוח מספר על האוניה עצמאות
פיני אשוח מספר על
החבלה הבריטית באוניה 'עצמאות'

[הערת מערכת]
פאן יורק
סיפור מעצרן של "הפאנים" בקפריסין
וחלקן בהבאת משוחררי המחנות לארץ
קפטיין סטיב
"קפיטן סטיב" מספר
יוסי הראל, מפקדן של 'כנסת ישראל', 'יציאת אירופה תש"ז', ו"הפאנים"  

הפלגת הפאנים
המעפילים מוסעים ברכבות משא לנמל המוצא, דצמבר 1947

הפאנים בקונסטנצה
האוניות-אחיות עוגנות בנמל קונסטנצה, שם הושלמו ההכנות להפלגתן

הפאנים בקונסטנצה
במהלך עבודות ההכנה של הספינות בנמל קונסטנצה


הפאנים בקונסטנצה
למעלה מ- 7,500 דרגשי עץ (40x180) מורכבים בבטן כל אוניה לשמש מיטות למעפילים

הפאנים בקונסטנצה
המעפילים עולים לאוניות

הפאנים בקונסטנצה
אונית המעפילים 'עצמאות'

powered by FreeFind

האתר מפרסם סיפורים אישיים רבים כפי שנכתבו ע"י האנשים עצמם; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן כל הנכתב באחריות בלעדית של הכותבים.

Copyright© 2006 - 2019: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.