המוסד לעליה ב'       

חזור לדף הבית

המוסד לעליה ב' ('המוסד' בקיצור) הוקם כשלוחה של ה'הגנה' ב- 1939 על מנת לעסוק בכל הקשור למפעל ההעפלה (עליה ב') העליה הבלתי ליגאלית לארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי. בראש 'המוסד' עמד שאול אביגור שדיווח ישירות לבן-גוריון. במהלך מלה"ע עסק 'המוסד' בהצלת יהודים מרומניה, בולגריה ויוון, וכן בהעפלה בדרך היבשה של יהודים מארצות ערב.

"תקופת הזוהר" של 'המוסד' בפעילות עליה ב' הייתה בין סיום מלה"ע להקמת המדינה. בתוך פחות משלש שנים הוא רכש, ארגן, צייד ושיגר לארץ 61 ספינות (שערכו 65 הפלגות) ובהן למעלה מ- 70,000 מעפילים. 'המוסד' הקים מערכת ענפה בארצות אירופה, צפון אפריקה, ארה"ב והמזרח התיכון, שכללה שליחים, רוכשי ספינות, אנשי קשר ותאום ומומחים בתחומים השונים של פעילות ימית. המערכת הזאת כללה גם אנשי פלי"ם רבים שעסקו במסגרת 'המוסד' בהכנת ספינות המעפילים, ארגון המעפילים להפלגה וליווי הספינות והמעפילים במהלך ההפלגות. ארגון ה'הגנה' העמיד לרשות 'המוסד' רשת תקשורת משלו, היא רשת 'גדעון' (שמפעיליה כונו בהתאם 'גדעונים') שקישרה בין מרכז הארגון בפאריס לבין הארץ, הסניפים השונים והספינות עצמן.

אחרי החלטת האו"ם של הכ"ט בנובמבר' 1947 וארגון הפלגת "הפאנים" עם למעלה מ-15,000 מעפילים, המשיך 'המוסד' בפעילות ההעפלה על "אש נמוכה" עד להכרזת העצמאות (הירידה בחשיבות ובהיקף פעילות ההעפלה התבטאה גם במעבר של שאול אביגור לפעילות במפעל הרכש, שהושלם פורמאלית בסוף מרץ 1948 כאשר הוא התמנה למרכז רכש הנשק באירופה).

לאחר הקמת המדינה, תחת השם המקוצר 'המוסד לעליה', הארגון עסק בהפלגות העולים בגל העלייה ההמונית (עד סוף 1948 הגיעו למעלה מ-106,000 עולים). חברה שהקים בשם 'אוניות וספינות' הייתה אחראית על הטיפול בספינות "צי הצללים" (מתפקידה היה לפנות את הנמל מהספינות הבלתי כשרות להפעלה ולהכשיר להפעלה את אותן הספינות אשר עדיין היו ראויות לכך; החברה התמזגה תוך זמן קצר עם חברת 'צים'). 'המוסד' גם סייע למערכת רכש הנשק של ה'הגנה' ומשה"ב בכל הקשור לתפעול אוניות הרכש במהלך מלחמת העצמאות, לרבות הצבת מלווי אוניות ו'גדעונים' שפעלו קודם לכן בעליה ב'.

סופו של 'המוסד לעליה' היה בהעברת פעילותו באמצע אוג. 1948 לחברת בת של 'צים' בשם 'שהם' (מקור השם הוא קיצור של "שרות המעלה", מאחר שהחברה עסקה בין היתר בתאום הפלגות העולים עבור חברת 'צים'; השם 'שהם' נעלם ונשכח למרות שבמשך שנים היה מוכר בעולם, בצד 'צים', כשמה של חברת הספנות הלאומית הישראלית). באותה עת וללא קשר בין השניים, הוקם המוסד למודיעין – 'המוסד' כפי שהוא מוכר היום – שקלט את תשתית התחנות בחו"ל (תח"ל) של רשת 'גדעון', לרבות כמה מה'גדעונים'.

נתן
שאול אביגור
ראש המוסד לעליה ב'

[רשם: צבי בן-צור]


תמר אשל
תמר אשל מספרת את סיפורה של עליה ד'
גור מאירוב
הטרגדיה האישית בחיי שאול אביגור - נפילת בנו גור (בתמונה) במלחמת העצמאות
הבריחה
הבריחה

אברהם זכאי
אברהם זכאי מתייחס לכמה מראשי המוסד
שאול אביגור
שאול אביגור מסכם את מפעל ההעפלה
יאני אבידוב
יאני אבידוב - ראש שלוחות ה'מוסד' ביוון וצפ' אפריקה

שיקולים פוליטיים: עמדת בן-גוריון לגבי שילוב הפלי"ם בפעילות המוסד לעליה ב'

לוי ארגוב מספר על ראשית הבריחה מרומניה

אלכסנדר גלסברג - הכומר שפעל למען בני עמו בשואה ובתקומה
תמונותיהם של כמה מבכירי המוסד
(הקש על תמונה לקבלת פרטים על הבכיר/ה; הפרטים באמצעות קישור חיצוני)

powered by FreeFind

האתר מפרסם סיפורים אישיים רבים כפי שנכתבו ע"י האנשים עצמם; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן כל הנכתב באחריות בלעדית של הכותבים.

Copyright© 2006 - 2019: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.