'החלוץ' ו'ברק' - ניסיון העפלה שלישי מאלג'יר       

חזור לדף הבית> ההעפלה> ההעפלה מצפ' אפריקה

11/1947, 44 מעפילים


באוקטובר 1947 הייתה אמורה להצטרף למניין ההפלגות מצפון אפריקה הפלגה שלישית של כ-600 איש מאזור העיר אלג'יר, לאחר שתי ההפלגות קודם לכן באותה שנה של הספינות 'יהודה הלוי' ו'שיבת ציון'. בתחילת אוקטובר נשלחה למשימה מלה-ספציה הספינה 'ברק'. מלווי ה'ברק' היו יהודה בן-צור, מפקד הספינה, ה'גדעוני' בני גפן, ורופא מעפיל שגויס לצורך המשימה. כבר בתחילת דרכה נקלעה ה'ברק' לסערה קשה, מנועה כשל, והיא נמצאה בסכנת טביעה. הספינה 'החלוץ' הוזעקה לגרור אותה לחוף מבטחים בסרדיניה ולהמשיך במקומה במשימת ההעפלה מאלג'יר.

מלווי 'החלוץ' היו נמרוד אשל, מפקד הספינה, יעקב בצר ("קובה") וה'גדעוני' בני גפן. 'החלוץ' הגיעה לנקודת המפגש באזור העיר אלג'יר אך נאלצה להימלט מהחוף בשל התערבות המשטרה לאחר שרק 44 בני נוער וצעירים (כולל מספר נשים בהריון) הצליחו לעלות על סיפונה, תוך שהיא משאירה על החוף את בני משפחותיהם ומאות אחרים. בהמשך, נעצרה הספינה ע" הצי האיטלקי בסרדיניה, נמלטה מהמעצר, ומצאה לבסוף מחסה במפרץ ג'ירולטה שבאי קורסיקה.

הספינה 'הפורצים', בדרכה ארצה עם מעפילים שהועלו בצרפת, קלטה במפרץ בקורסיקה את קבוצה הילדים מ'החלוץ'. בהצדיקה את שמה, הצליחה ה'פורצים' לפרוץ את הסגר הבריטי ולהוריד את מעפיליה בחוף ת"א ב-4 לדצמבר 1947. ניתן לסכם ולאמר שבניסיון השלישי להעפלה מצפ' אפריקה, למרות רצף התקלות והמסלול הפתלתל, עלו ארצה 44 מעפילים.

בהמשך ביצעה 'החלוץ' הפלגת מעפילים עוקבת תחת השם 'כ"ט בנובמבר'. ה'ברק', עם היסטוריה של תקלות ומצב טכני ירוד במיוחד, לא הופעלה יותר ע"י המוסד לעליה ב'.

[רשם: צבי בן-צור]


יהודה-בן צור מספר על הברק
יהודה בן-צור מספר על ה'ברק'
יהודה בן צור מספר על נסיון הספינה ברק להגיע לצפון אפריקה
יהודה בן-צור - מפקד ה'ברק' -
מסכם את ניסיון ההעפלה
השלישי מצפ' אפריקה


נמרוד אשל - מפקד 'החלוץ' - מספר

החלוץ
הספינה 'החלוץ'

המודיעין הבריטי על עיקבות הברק
המודיעין הבריטי בעקבות ה'ברק' - Yilderan


powered by FreeFind

האתר מפרסם סיפורים אישיים רבים כפי שנכתבו ע"י האנשים עצמם; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן כל הנכתב באחריות בלעדית של הכותבים.

Copyright© 2006 - 2021: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.