סיפור הפלגת 'לא תפחידונו'       

חזור לדף הבית> ההעפלה> תאורי הפלגות

12/1947, 853 מעפילים

ספינת המעפילים 'לא תפחידונו' הוסבה למשימת ההעפלה שלה במעגן פורטו סנטו סטפנו, איטליה, בניצוחו של פעיל המוסד לעליה ב' באיטליה בנימין "בן" ירושלמי (בן גם היה הפעיל שרכש אותה עבור המוסד). היא הפליגה ב- 11 בדצמבר 1947 מאזור צ'יוויטאוקיה באיטליה עם 853 מעפילים. מפקד הספינה היה גד לסקר והמלווים הנוספים היו פנחס משקוב (פנחס ז"ל נפל בקרב האחרון על כפר עציון ב- 13/5/1948) וה'גדעונית' ציפורה רוזן.

העלאת המעפילים לספינה נעשתה בלילה, באמצעות סירות, ובמסווה של צילום סרט. להפלגה הצטרפו ארבעה לא-מעפילים (צלם הסרטים מאיר לוין, הסופר ברטראד הסה, העיתונאית תרז סוזאן והעיתונאי י. מיכאלביץ) שעסקו בצילום סרט על הבריחה והעליה הבלתי ליגאלית (הסרט נקרא במקור "THE ILLEGALS / LO TAFHIDENU"; ב-1948 שונה שמו ל- "THE VOYAGE OF THE UNAFRAID", וב-1961 ל- "THE REAL EXODUS"; תודות לארכיון הסרטים היהודיים על שם סטיבן שפילברג וערוץ היוטיוב של מרכז המולטימדיה באוניברסיטה העברית ניתן לצפות בסרט - לחץ כאן לקישור לסרט ביוטיוב). אלומות האור החזקות של ציוד הצילום משכו לחוף ההעלאה כפריים רבים ששוכנעו, ע"י עדה סרני עצמה, כי מדובר בצילום סרט על מלה"ע... הכפריים ביקשו להשתתף ואף קיבלו שכר תמורת עזרתם בהשטת הסירות.

מטוס סיור בריטי גילה את הספינה ב- 22 בדצמבר, וכעבור שעות אחדות הגיעו אליה ארבע משחתות. למחרת בבוקר השתלטו הבריטים על הספינה. לא הייתה התנגדות, הספינה נגררה לנמל חיפה, והמעפילים גורשו לקפריסין. המלווים התערבו בקרב המעפילים והגיעו עימם למחנה המעצר בקפריסין.

בקיץ 1948 נשלפה הספינה מ'צי הצללים', שופצה, ועסקה בהבאת עולים תחת השם 'ירדנה'.

[כתב: צבי בן-צור]


העלאת מעפילי לא תפחידונו
העברת המעפילים בסירות גומי לספינה 'לא תפחידונו' בצ'יוויטאוקיה, איטליה

העלאת מעפילי לא תפחידונו
עליית המעפילים לספינה

באתר מפורסמים סיפורים אישיים רבים; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן הכתוב בהם באחריות בלעדית של כותביהם.

Copyright© 2006 - 2024: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.