הפלי"ם בקרבות ירושלים       

חזור לדף הבית> הפלי"ם
קרבות ירושלים

בתקופה הקשה ביותר במלחמת העצמאות, בחודשי מרץ-מאי 1948, נקראו לוחמי הפלי"ם לעזור בלחימה היבשתית וכ-200 ימאים צורפו במסגרת הגדוד הרביעי של הפלמ"ח ('הפורצים')/חטיבת 'הראל' לכוחות שלחמו להסרת המצור מעל ירושלים. שבעים ואחד מהם יותר משליש(!) נהרגו בקרבות המרים ועקובי-הדם שבאזור ירושלים. על ההצלחה הכללית בהסרת המצור העיבו מותם של כה רבים וכישלונות מקומיים כדוגמת הכישלונות בקרבות נבי סמואל וגבעת הרדאר שמספר עדויות של לוחמים בהם מצורפות לדף זה. עדויות נוספות כוללות את זכרונותיו של הסופר לוחם הפלי"ם יורם קניוק אותם העלה בספריו 'עיטים ונבלות' ו'תש"ח', ומחקרו של יאיר מֶדוֶצקי על קרבות גבעת הרדאר בהם נפל אחיו יעקב (יענקל'ה) מֶדוֶצקי ז"ל.

בהפוגה הראשונה הצטרפו רבים מהלוחמים לחבריהם שכבר שרתו 'בשירות הימי' (חיל הים, כפי שנקרא תחילה).

הערת מערכת: קרבות ירושלים היו מהקשים במלחמת העצמאות וחלקם התנהלו בכאוס מוחלט. אין לפיכך להתפלא שישנן עדויות הסותרות אחת את השנייה ושנותרו עד היום חילוקי דעות לגבי מה באמת התרחש שם. הסופר יורם קניוק התייחס לזה בראיון איתו ואמר: "אני גם כותב כל הזמן [בספרו תש"ח] שאני לא בטוח שמה שאני כותב באמת היה ... עמוס חורב, שהיה אחר כך אלוף בצה"ל ואחר כך נשיא הטכניון והיה אִתנו שם, סיפר לי שהוא לקח חמישה חברה שהיו באותו קרב, באותו יום, באותה שעה, וכל אחד סיפר סיפור אחר". אנו שבים ומזכירים כי בהצגתנו או בהפנייתנו לעדויות אישיות אין משום אישור מצדנו שכל הפרטים המופיעים בהן הם אכן האמת ההיסטורית.שמעון מוניטה, לוחם גבעת הרדאר,  מספר
שמעון מוניטה לוחם
גבעת הרדאר מספר
מאירקה אברהם מספר על גבעות באב אל וואד
מאירקה אברהם מספר על
קרבות ירושלים
גבעת הראדאר
נועם רנן לוחם בקרב האחרון
על גבעת הרדאר (1.6.48) מספר
נחום שומרוני
נחום שומרוני מספר (בין היתר) על לחימתו בקרבות ירושלים

גבעת הרדאר - ההתקפה האחרונה: עדותו של הלוחם יוסף "יורי" פלס

מאירקה אברהם מספר על משוריינים בבאב אל וואד קיר הנצחת 425 חללי חטיבת הראל, מתוכם 71 חללי הפלי"ם, ב'גן הראל' בי-ם
הגן והאנדרטה תוכננו ע"י האמן דני קרוואן ואדריכל הנוף צבי דקל
 (התמונה באדיבות אסנת מרדור)אנדרטת חטיבת הראל בגבעת הרדאר, הר אדרבאתר מפורסמים סיפורים אישיים רבים; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן הכתוב בהם באחריות בלעדית של כותביהם.

Copyright© 2006 - 2024: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.