פרשת אלטלנה       

חזור לדף הבית> אוניות הנשק

אניות הרכש


"פרשת אלטלנה" – הפרשה שהתפתחה סביב הגעתה לארץ של אונית הנשק והעולים/לוחמים של האצ"ל 'אלטלנה' ביוני 1948 – הסעירה את הציבור בארץ; הפולמוס סביבה הנוגע בסוגיות של ממלכתיות וציות להוראות הממשלה, חלקם ואחריותם של מעורבים וסכנת מלחמת אחים לא פסק עד עצם היום הזה, אם כי נראה שהעניין המתמשך בפרשה נובע במידה רבה מסיבות פוליטיות עכשוויות.

לאחר מלה"ע החליטה הנהגת האצ"ל/בית"ר לא לעסוק בהעלאת מעפילים (היה ניסיון בודד של בית"ר, שנכשל, לשיגור ספינת מעפילים מאיטליה באמצע 1946), להסתפק במעורבות בפעילות 'הבריחה' ולהשאיר את העבודה בידי 'המוסד לעליה ב' תוך הסכמים בין הצדדים על מכסות המעפילים מהתנועה הרביזיוניסטית. התסכול שההחלטה יצרה בקרב אנשי התנועה הרביזיוניסטית בארה"ב הניע אותם תחילה לארגונה של הפלגת המעפילים בספינה 'בן הכט' ובהמשך, בתחילת 1947, לקבלת החלטה שתואמה עם האצ"ל על העלאתם של לוחמים על נשקם. בהתאם להחלטה, רכש ביוני 1947 'הועד העברי לשחרור לאומי' בארה"ב, הזרוע הפוליטית של האצ"ל בארה"ב בראשותו של הלל קוק (המוכר בכינויו "פיטר ברגסון"), נחתת גדולה מעודפי המלחמה של הצי האמריקני ואייש אותה בצוות שרובו היה יהודי. מטעמי נוחות נרשמה האונייה בפנמה בשם 'אלטלנה' (שמו הספרותי של ז. ז'בוטינסקי). בשל עיכובים בגיוס הלוחמים באירופה וקבלת נשק מידי הממשל הצרפתי, הועסקה האונייה בפעילות מסחרית רגילה.

יציאת האונייה מצרפת ב-11 ביוני 1948, נושאת נשק רב ו-940 עולים, והגעתה לקרבת הארץ שבוע לאחר מכן, באופן ובעיתוי שהכתיבו הרביזיוניסטים הפלגה שלא במסגרת מערכת הרכש של צה"ל ולא מתואמת איתה (ולהפתעתו של מפקד האצ"ל בגין אף לא איתו...), שילוב בעייתי של נשק ועולים, בעת ההפוגה הראשונה תוך סיכון לחשיפת ישראל כמפרה בגלוי את אמברגו הנשק שהטיל האו"ם – היו אירועים לא מוזמנים ובטח לא רצויים מבחינת הממשלה, מה גם שפחות מ-3 שבועות קודם לכן התחייב האצ"ל (בהסכם מה-1 ביוני עם הממשלה על שילובו בצה"ל) שהנשק והציוד המלחמתי של הארגון יימסרו לרשות הצבא ופעולות רכש עצמאיות תיפסקנה. אך היות והאונייה התקרבה לארץ עם מטען רצוי מבחינת המאמץ המלחמתי, התנהלו מגעים בהולים בין הממשלה לאצ״ל במסגרתם הוסכם שהאונייה תפרוק את מטענה בחשאי בחוף כפר ויתקין
(בהיותה נחתת, האונייה לא נזקקה לשרותי הפריקה של נמל ת"א).

הורדת העולים מהאונייה לחוף החלה בערב ה-20 ביוני והסתיימה תוך מספר שעות. לגבי הנשק, שפריקתו ע"י האצ"ל החלה, נמשכו חילוקי דעות קשים: הממשלה עמדה בתוקף על כך שהוא יימסר בשלמותו לרשות צה"ל, עפ"י ההסכם מה-1 ביוני ובשם עיקרון הממלכתיות והתפיסה שהאחריות להקצאת משאבי הלחימה לכוחות הלוחמים היא בלעדית של צה"ל. האצ"ל דרש שהנשק יאוחסן במחסניו ויוקצה בחלקו לאנשיו. המשא ומתן התנהל תחת לחץ זמן, תוך אי הבנות, חשדנות רבה והיעדר אמון הדדי. חילוקי דעות בתוך צמרת האצ"ל הקשו אף הם על השגת סיכומים. הסיכום היחיד ששני הצדדים מסכימים שהושג היה הקצאת 20% מהנשק לגזרת י-ם, אך גם לגביו נשארה מחלוקת בסיסית: האם הנשק יחולק בין כלל הכוחות הפועלים בגזרה בהתאם לשיקול הדעת של צה"ל או ינתן בלעדית ללוחמי 'הגדוד הירושלמי' של האצ"ל (מעמדה המשפטי המיוחד של ירושלים אותו זמן נוצל ע"י האצ"ל ע"מ להמשיך ולהפעיל בה את 'הגדוד הירושלמי' שלו במתכונת מיליציה צבאית חוץ-צה"לית, שפורקה רק לקראת סוף ספטמבר). על רקע חוסר התקדמות במשא ומתן – בראש ובראשונה לגבי הדרישה הבסיסית של הממשלה שהנשק יועבר תחילה בשלמותו מהחוף למחסני צה"ל – קיבלה חטיבת אלכסנדרוני הוראה לכתר את החוף ולהחרים את ציוד האונייה. למנחם בגין, מפקד האצ"ל שעלה לאונייה, ניתן אולטימאטום קצר למסירתה לרשות הצבא. מאחר והאולטימאטום לא נענה, החלו חילופי-אש בהם מצאו את מותם שני חיילי צה"ל ושישה אנשי אצ"ל.

בשלב זה, ב-21 ליוני בערב, נמלטה 'אלטלנה' אל לב ים והפליגה לתל אביב כשעל סיפונה מנחם בגין וכ-100 אנשי אצ"ל, מיעוטם עולים ורוב רובם חיילי צה"ל אנשי אצ"ל שערקו מיחידותיהם ועלו על האונייה, מתוך ציפייה שתומכי האצ"ל הרבים יחסית בת"א יאלצו את הממשלה להגיע לפשרה. במהלך הפלגתה לת"א התנהלו חילופי אש בינה לבין אוניות השירות הימי שנצטוו ליירט אותה אך נכשלו במשימה. באזור החוף של ת"א רוכזו כוחות יבשה גדולים של צה"ל. מולם עמדו אנשי אצ"ל רבים, שערקו מבסיסיהם והגיעו למקום ע"מ לסייע בפריקת הנשק מהאוניה והעברתו לידיהם. על החוף בת"א פרץ קרב נוסף בין אנשי צה"ל לאצ"ל, על רקע ניסיון מצד האחרונים להשתלט על מטה הפלמ"ח בת"א.

העימות סביב האונייה הוכרע כאשר בן-גוריון הורה להפגיז אותה. פגז שנורה ב-22 ליוני מתותח "נפוליאונצ'יק" העלה את האונייה באש ואילץ את נטישתה מחשש להתפוצצות חומרי הנפץ שבמחסניה. בעימות בחוף ת"א נהרגו חייל צה"ל [הערת מערכת] ועשרה חברי אצ"ל (סך ההרוגים בקרבות בחוף ויתקין ובחוף תל אביב: 3 חיילי צה"ל ו-16 אנשי אצ"ל). לוחמי אצ"ל העידו שבגין פקד בשלב מסוים על אנשיו לנצור אש ע"מ שהעימות לא יתרחב. בעקבות האירועים החמורים סביב האונייה נעצרו יותר מ- 200 לוחמי אצ"ל (האחרונים שבהם שוחררו לקראת סוף אוגוסט) ולוחמי האצ"ל פוזרו ביחידות צה"ל השונות. כשנה לאחר האירועים נגררה שלדת 'אלטלנה' ששרדה למרחק של כ-20 ק"מ מהחוף והוטבעה.

על הצד החיובי בפרשה יש לציין שחלק גדול מהנשק שהאונייה הביאה מצא את דרכו לצה"ל, עיקרון הממלכתיות בנוגע לכוחות הביטחון קיבל ביסוס חד משמעי קרי המדינה לא תקבל קיומן של מיליציות חמושות, לא התפתחו עימותים נרחבים, וההכרעה המהירה וההחלטית אפשרה לממשלה ולצה"ל לשוב ולהתרכז מיד באתגרים הביטחוניים, החברתיים והמדיניים הסבוכים שעמדו אז על הפרק.

[רשם: צבי בן-צור]


א-16
אלי ורשבסקי מעיד על מעורבות
 'אילת' א-16 בפרשת 'אלטלנה'
עדות פיני וזה
הארועים בחוף ת"א עפ"י פנחס וַזֶה - ראש יחידת הרכש של ה'הגנה'/צה"ל
[הערת מערכת]
אלטלנה
כתבת מחקר:
'אלטלנה' בהיבט של אוניית נשק ועולים
אנדרטה בתל אביב לזכר אלטלנה
"פרשת אלטלנה"
מאמר מפרסומי האגודה היהודית-אמריקאית
 לשימור ההיסטוריה


אלטלנה עולה באש בחוף תל אביב
'אלטלנה' עולה באש בחוף ת"א

הסכם מיזוג אצ''ל לתוך צה''ל
חוזר שנשלח ליחידות צה"ל בעקבות חתימתו של מ. בגין
 מפקד האצ"ל ב-1 ביוני על הסכם ההתפרקות של הארגון.
פרשת 'אלטלנה' החלה עוד בטרם יבשה הדיו על חתימתו...
["הלל" ישראל גלילי, ראש המפקדה הארצית]


עדות פיניק וזה
פנחס "פיניק" וזה ראש יחידת הרכש ב'הגנה'/צה"ל מעיד
 על המשא ומתן עם האצ"ל בנושא אחסון הנשק והשמירה עליו
["גידי" עמיחי פאגלין, קצין המבצעים של האצ"ל]


האולטימטום שניתן לבגין
האולטימאטום שהעביר מח"ט אלכסנדרוני דן אבן (אפשטיין) לבגין בחוף כפר ויתקין

נשק לצה''ל מאלטלנה
 פרוט הנשק מ'אלטלנה' שהגיע לידי צה"ל
הערה: לגרסת האצ"ל על כמויות הנשק יש להתייחס בספקנות מכיוון שלארגון היה
 אינטרס להציג תמונה של כמות גדולה של נשק ותחמושת שאבדו כביכול בחוף ת"א;
חיפושים שנערכו לאחר סיום הפרשה באונייה ובסביבתה לא תומכים בגרסת האצ"ל  

 [מקור: הספר 'המשימה: רכש' מאת פנחס וזה]


עדות ביני תלם
עדותו של בנימין "ביני" תלם, לימים מפקד חה"י, על הניסיון של ה'ווג'ווד' ק-18 ליירט את ה'אלטלנה'
[שמו של התותחן שנפצע הוא בנימין זוננברג ז"ל]


מעריב מדווח על אלטלנה

אלטלנה - פינוי
פינוי 'אלטלנה' בחוף ת"א, צילום: רוברט קאפא


powered by FreeFind

האתר מפרסם סיפורים אישיים רבים כפי שנכתבו ע"י האנשים עצמם; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן כל הנכתב באחריות בלעדית של הכותבים.

Copyright© 2006 - 2021: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.