מתנדבי חו"ל – מח"ל       

חזור לדף הבית

עשרה מאנשי המח"ל בעליה ב' נפלו במערכות ישראל. הקש כאן לפרטים.

עם תום מלה"ע השניה, כאשר הגיע לאמריקה דבר המאבק של הישוב בארץ ישראל כנגד גזירות העליה של שלטון המנדט הבריטי, קמו שם צעירים רבים שזנחו את תכניותיהם ללימודים וקריירה, וחשו להתנדב לפעילות עליה ב' ולעבוד על האניות שנרכשו עבור המפעל בארה"ב ובקנדה. אלה הם יותר מ-200 מתנדבי חו"ל בהעפלה, או בקיצור, מח"ל בהעפלה. אין לתאר את ההיקף וההצלחה של מפעל ההעפלה ללא תרומתם הנכבדה של המתנדבים הללו.

המתנדבים לא היו עשויים ממקשה אחת. הם לא אופיינו באחידות של רקע משפחתי, אזור מגורים, מעמד חברתי וכדומה. מיעוטם היו ציונים חברי תנועות נוער ציוניות שראו בהתנדבות דרך לעלות ארצה (כדוגמת מתנדבי 'יאשיהו ווג'ווד' ו'הגנה', ראה סיפורו של אריה מלכין). רובם אולם התנדבו לעזור לאחיהם ובסיום פעילותם שבו לארה"ב והקשר בינם לחבריהם הארצישראלים אבד.

האניות שהגיעו מאמריקה היו ברובן גדולות בהרבה מהספינות הקטנות ששימשו קודם לכן את מבצעי ההעפלה, ושינו לפיכך בצורה משמעותית את היקף הפעילות ומספר המעפילים שלקחו בה חלק. לא עוד ספינות ישנות ורעועות שהיו מסוגלות להעמיס עליהן רק מאות מעפילים, אלא אניות של ממש שהובילו אלפי מעפילים. "האניות האמריקאיות" הללו כללו את (לפי סדר הגעתן): 'יאשיהו ווג'ווד' (יוני 46'), 'הגנה' (2 הפלגות ביולי 46'), 'חיים ארלוזורוב' (פבר. 47'), 'בן הכט' (מרץ 47'), 'התקווה' (מאי 47'), 'אקסודוס - יציאת אירופה תש"ז' (יולי 47'), 'גאולה' (אוק. 47'), 'מדינת היהודים' (אוק. 47'), ושתי 'הפאנים' (ינואר 48') - 'עצמאות' ו'קוממיות' ('קיבוץ גלויות'). בגלל גודלן היחסי של ה"אוניות האמריקאיות" ההד שמסען עורר היה חזק יחסית, במיוחד מסען של 'אקסודוס' ו'הפאנים'. ב"אוניות האמריקאיות" העפילו כ- 32,200 מעפילים מסך כל הכ- 70,500 שהעפילו אחרי מלה"ע בדרך הים.

תרומת אנשי המח"ל לא הצטמצמה כידוע רק לעליה ב'. יותר מ-3,000 אנשי מח"ל נטלו חלק מכובד בקרבות מלחמת העצמאות, ואנשי הים מביניהם שהתגיסו לחיל הים בראשיתו תרמו רבות לחיל הצעיר מניסיונם המקצועי. לציון מיוחד בהקשר זה ראוי פאול שולמן (שאול בן צבי) שהיה למעשה המפקד הראשון של החיל [הערת מערכת].

[רשם: צבי בן-צור]


מתנדבי חו''ל בההעפלה
מתנדבי חו"ל בהעפלה, מצוות ה'אקסודוס' (מימין): ביל ברנשטיין, פול ירין, ביל מילמן, מייק וייס


לוחית להנצחת מחל בעליה ב
לוחית הנצחת מח"ל בעליה ב'
מוזיאון ההעפלה וחיל הים, חיפה, מוזיאון הפלמ"ח בת"א ומספר מוזיאונים לזכר השואה בארה"ב
תרומת דוד גוטליב, מתנדב בצוות 'יאשיהו ווג'ווד'
עיצוב הלוחית: תרסה תורנהיל

powered by FreeFind

האתר מפרסם סיפורים אישיים רבים כפי שנכתבו ע"י האנשים עצמם; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן כל הנכתב באחריות בלעדית של הכותבים.

Copyright© 2006 - 2019: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.