החבורה       

חזור לדף הבית

במסגרת הכוחות של בעלות הברית שפלשו לאיטליה בשנת 1943, הגיעו מצפון אפריקה גם יחידות תובלה ושירותים ממגויסי היישוב היהודי בא"י לצבא הבריטי. בשלהי שנת 1944 הגיעה לאיטליה גם הבריגאדה היהודית (החי"ל). אנשי יחידות אלה יצרו את הקשר הראשון עם הפליטים היהודים ניצולי השואה באיטליה והקימו עבורם מחנות, מטבחים ומחסני הלבשה.

בין כל העוסקים במלאכה התבלטה במיוחד יחידת תובלה 462 שהתמקמה לאחר כיבוש איטליה במילנו. מאנשי היחידה התגבשה במהלך שנת 1944 ותחילת 1945 קבוצה אשר כונתה 'החבורה', שנטלה על עצמה לעסוק בהובלת הפליטים ובאיסוף הובלה ואיחסון ציוד עבורם. עם הגעתו לאיטליה של יהודה ארזי לרכז את נושא ההעפלה, הוא מצא בקבוצת 'החבורה' מסגרת אידאלית לתמיכה בפעילותו. בראש 'החבורה' עמדו ישראל ליברטובסקי, שלהבת פריאר ומאיר דוידזון [הערת מערכת] .

אנשי החבורה התמחו בפעילות שזכתה לכינוי T.T.G (ר"ת של "טלחאס טיזי גשפטים" "עסקי שק בתחת" בתרגום לעברית) זיוף מסמכים והשגת מזון, דלק וציוד בדרכים לא חוקיות (קרי גניבה מהצבא הבריטי והאמריקאי). הם השתמשו במשאיות של הצבא הבריטי על מנת להוביל פליטים וציוד, לעיתים תוך שימוש במסמכים מזויפים של יחידות פיקטיביות. פרק נוסף ובעל משמעות חשובה של אנשי 'החבורה' איסוף נשק ותחמושת ממקורות שונים, הובלתם למג'נטה הסמוכה למילנו, שם נארזו ונשלחו בדרך לא דרך ארצה.

אנשי הפלי"ם שהגיעו לאיטליה לעסוק בעליה ב' מצאו עם בואם תשתית לוגיסטית איתנה לפעילותם 'החבורה'. לאחר "פרשת לה ספציה" באמצע 1946, שבעטיה גם נעצרו כמה מבכירי החבורה, הבינו הבריטים את מלוא ההיקף של פעילות החבורה ופעלו לחיסולה. החבורה כהתארגנות חשאית של ההגנה בתוך הצבא הבריטי הגיעה לסוף דרכה; חלק מחבריה חזרו ארצה וחלק המשיך בפעילות הבריחה וההעפלה במסגרת המוסד לעליה ב', כאשר את מקום המשאיות הצבאיות בהסעת מעפילים וציוד תפסו משאיות אזרחיות.

[רשם: צבי בן-צור]


אריה לובה אליאב מספר
אריה לובה אליאב
מספר על האניה
"סטפן בטורי"
[הערת מערכת]
יעקב - יענקל'ה - ארנון מספר
יעקב "יענקל'ה" ארנון מספר
מוטי הוד
מוטי הוד מספר
יוסף קורן
זכרונותיו של איש 'החבורה' יוסף קורן (קורונל)

סיפורו המדהים של יעקב אינגרמן
סיפורו המדהים של
יעקב אינגרמן

[הערת מערכת]
פרשת לה ספציה מפי אליעזר ביגר
פרשת לה ספציה מפי אליעזר ביגר
צבי ינאי
צבי ינאי מספר על הצלתו ע"י
אנשי הבריגדה ועליתו לארץ ב'מטרואה'

[הערת מערכת]

להלן קישורים לסיפורים האישיים של אנשי החבורה מאסופת הזכרונות "השערים פתוחים":


החבורה בפעולה
"החבורה" בפעולה

מוכנים לפעולה

powered by FreeFind

האתר מפרסם סיפורים אישיים רבים כפי שנכתבו ע"י האנשים עצמם; אין למערכת האתר אפשרות לאמת את כל פרטיהם ולכן כל הנכתב באחריות בלעדית של הכותבים.

Copyright© 2006 - 2019: Articles/stories/presentations/pictures - respective authors and/or copyright holders; Website design & code (html/php/xml/javascript) - Tzvi Ben-tzur; All rights reserved.